| bestia69k20 a întrebat:

Salut, am o problema cu laptopul. Îl pornesc, totul bine dar când fac chestii simple, gen sa deschid opera, zici ca a pornit ventilatorul la un avion. Beleaua e ca după câteva ore se închide pur și simplu. Are prea mult praf în el și de asta face figuri? Mersi anticipat, dau funda.

Răspuns Câştigător
| CosminCD a răspuns:

Sigur necesită curățire. Du-te cu laptopul la un service PC și ți-l curăță acolo. Prețul trebuie să varieze între 60 și 70 de lei în funcție ce opțiuni mai au unele firme. Apoi, ar fi bine să-ți reinstalezi windows-ul. După ce faci acești pași, sunt convins că laptopul va funcționa foarte bine.
P.S. De obicei, se spune că e bine să duci laptopul la curățat o dată pe an sau la doi ani, în funcție de frecvența utilizării acestuia și de zonele unde lucrezi pe el. Succes!

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Se supraincalzeste. Trebuie desfacut, curatat de praf si schimbat pasta termoconductoare.

Bula
| Bula a răspuns:

Da. Praful mult depus in sistemul de racire este de vina.
Laptop-ul se opreste din cauza ca are protectie termica, iar la atingerea unei temperaturi de supraincalzire se opreste automat.
Trebuie dus la curatat de praf, cel putin odata la doi ani sau ori de cate ori prezinta asemenea simptome.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Monitorizeaza frumos temperaturile, ai sute de programe care fac asta. Dupa aia poti concluziona si singur daca se inchide de la temperatura sau de la altceva. Sau il poti duce direct in service la curatat, daca nu ai ce face cu banii.winking

| Celcestietot a răspuns:

Poate ai memoria incarcata la maxim, ori ruleaza multe programe in acelasi timp pe task, ori ai laptopul vechi sau uleiul de racire. Cam acestea ar putea fi cauzele. Dar eu zic ca este de la memoria aglomerata, fie cea care ruleaza in acelasi timp, fie cea statica.

| IngerasulMicut a răspuns:

Desfap-l si curata-l, poate are praf sau ceva.