| clawdy100 a întrebat:

Am o problema cu laptopul... Laptopul meu este un Acer Aspire 5741G si a functionat foarte bine pana cand l-am dat celor de la garantie pentru a-i scoate praful din el, dar cand l-am adus inapoi nu imi mergea monitorul (nu se aprindea). L-am mai dus odata(in garantie) pentru a rezolva aceasta problema si din fericire au reusit sa-l repare. Toate bune si frumoase pana cand la cateva zile de cand l-am adus acasa a inceput iarasi sa-mi faca probleme, mai exact, cand rulam o aplicatie care necesita mai multe resurse se inchidea instantaneu. Dar asta nu era singura problema:daca incercam sa-l deschid din nou, statea vreo cinci secunde (fara sa apuce sa se incarce windowsul)si se restarta (si facea asta mult si bine pana cand ii scoteam bateria). M-am gandit sa nu fie o problema cu softul deoarece uneori imi arata acel ecran albastru al windows-ului, dar ar putea fi si ceva cu hardware-ul. Astept parerile voastre.

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Daca este in garantie,du-te si fa-le galagie sa ti-l schimbe,daca nu du-te la protectia consumatorului...ei sunt datori sa-l rezolve, ameninta ca te duci la opc, si du-te daca este in garantie...sunt banii tai!

| blackwidow a răspuns:

Am avut si eu probleme cu restart-uri si cu inchideri bruste. Te sfatuiesc sa te duci intr-un supermarket sau intr-un magazin de calculatoare sa-ti iei o doza de aer comprimat si sa dai in „grilajul" de la cooler-ul procesorului. s-ar putea sa fie plin de praf(asa mi s-antamplat si mie) si in momentul in care rulezi o aplicatie care cere mai multe resurse, procesor-ul este incalzit mai mult; neavand aerisire buna, se opreste(pentru a preveni arderea) si calculatorul nu mai porneste pana ce procesorul nu se raceste. incearca asta; daca nu merge, du-te cu el inapoi la service.

| DreamAutopsy a răspuns:

Si eu am laptop ca al tau, de cand l-am cumparat am avut probleme asemanatoare cu a ta, numai ca mie mi s-a stricat si camera web si nu mai poate fi reparata.
Ar trebui sa-ti reformatezi calculatoru.

| dangerX a răspuns:

Ai incercat sa instalezi din nou windows-ul? Incearca si asta, altceva nu stiu ce ar putea fi hardware, dar eu sunt ed parere ca e cam ciudat sa dai laptop-ul la garantie ca sa scoata praful, nu gaseai si tu o metoda?(nu de alta dar aia acolo nu sunt asa atenti, cine stie ce au facut prin el, au scapat piesele pe jos si chestii din astea), mie imi place sa fac eu lucrurile de genul, macar daca il stric stiu ca a fost greseala mea.