| Georgiana2020 a întrebat:

Am o problemă cu laptopul meu ASUS (windows 10 incorporat pe care eu l-am activat). Acesta se blocheaza foarte des si lucreza foarte incet. In general, cand se blocheaza, in incercarea mea de a-l debloca apas (ctrl+alt+delete), dar fara nici un rezultat. La un moment dat, ecranul se face alb, iar in partea stanga sus, apare erorea: windows not responding şi imi da doua optiuni: inchide proces sau anulare, desi dau sa se inchida procesul acesta ramane asa, fara sa mai pot face ceva si practic ma obliga sa il sting fortat de la buton. Mai tot timpul are discul 100%. Am incercat tot felul de lucruri pe care le-am gasit online, dar nici un rezultat. Ma poate ajuta cineva cu o solutie?

4 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Ce te miră
doar ai windows
mutăte la UBUNTU si nici macar ventilatorul nu o sa il mai auzi
si mie nu mai mi-s-a blocat din 2012

| hacktek a răspuns:

Ar trebui să rulezi din linia de comandă "tasklist" să vezi ce procese rulează. Ai putea să deschizi un Task Manager înainte să se blocheze, să te uiţi la lista de procese de la toţi utilizatorii, să vezi ce îţi ocupă memoria şi procesorul. Bănuiesc că e un browser, sau ceva care transmite aiurea pe Internet (un malware sau un crypto-minner instalat fără ştirea ta).
Dacă nu îi dai de capăt, va trebui un "clean install" de windows.
Şi îţi recomand versiunea de Windows 10 1607, se mişcă rachetă!
...Din păcate versiunile mai vechi de programe nu le mai găseşti afişate pe site-ul Micro$oft, dar există un program care te va ajuta să descarci orice versiune de Windows şi de Office direct de pe site-urile Microsoft, ai link mai jos:
__... https://appnee.com/windows-and-office-iso-downloader/...__

| Zven1303 a răspuns:

Încearcă să reinstalezi Windows pro, și dacă poți specifica ce procesor are sau altceva?

| Georgiana2020 explică (pentru Zven1303):

Reinstalarea windowsului nu e o solutie momentan. Procesorul e Intel core i7-7500U up to 3, 5ghz. Nu se poate alta rezolvare, trebuie neaparat reinstalat?