| Iustin_Maxim_1996 a întrebat:

Am o problema cu laptopul meu:cand il deschid imi apare frumos sa scriu parola,scriu parola, iar dupa imi apare dekstopul negru doar cu cursorul.Pot intra doar in task manager.Am incercat niste metode cum ar fi : 1.Sa deschid task manager,sa dau la run new task si sa scriu,,explorer.exe"", dar nici asta nu a mers.
2.Sa deschid new task manager si sa scriu,,regedit" si dupa sa ajung intr-un folder unde este,,shell" si sa modific value in,,explorer.exe", am dat si restart si am incercat tot ce am gasit pe net.Cine stie sa ma ajute sa scrie aici va rog! Ofer funda! (am windows 10, 64 bit).

Răspuns Câştigător
| seularts a răspuns:

Oh, pai trebuie sa ai un kit de instalare de windows pe un dvd/cd/usb. Ulterior, trebuie sa intri in bios (apesi del sau ce tasta ai atribuita imediat dupa ce porneste pc-ul) si intri la categoria boot si setezi dispozitivul care are windowsul pe el. Acolo iti sugerez sa setezi si boot in UEFI daca ai optiunea. Ulterior cu stick-ul/dvd inserat, restartezi pc-ul si o sa iti apara pasii cu "next next next" pentru instalare. E destul de intuitiv. Daca tot ai nelamuriri, cauta pe Youtube care sunt passi exacti pentru versiunea ta de windows.

12 răspunsuri:
| EusebiuPWN a răspuns:

Ai nevoie de un stick usb de minim 8 gb, descarci windows 10 de aici: https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10
Acest utilitar iti pune automat windows 10 pe stick-ul usb, dupa finalizare tot ce trebuie sa faci este sa dai un restart, intri la boot options daca nu ti-l vede din prima, dupa care instalezi windosw-ul. Daca nu stii cum se instaleaza, gasesti tuturoale pe internet. Mare atentie, dupa primul restart care se da automat, asta dupa ce se fac primi doi pasi automat, trebuie sa scoti stick-ul, pentru ca daca nu iti booteaza iarasi si te pune sa faci din nou ce ai facut pana in acel moment.(il scoti fix cand se da restart), dupa care continui ceilalti pasi a instalarii.

| Iustin_Maxim_1996 explică (pentru EusebiuPWN):

Salut! Am descarcat windows 7 (consider ca e putin mai bun) si l-am pus pe stick.Acum nu stiu cum deschid boot-ul si ce trebuie sa fac de acolo.Am cautat pe net si nu am gasit.Am vazut clipuri in care aratau direct cand dadeau next la install windows.Sa ajung eu pana acolo nu stiu.

| seularts a răspuns:

Apasa tasta start+r si scrie doar explorer

| Iustin_Maxim_1996 explică (pentru seularts):

Tot nu merge, adica apare ca se incarca iar dupa tot isi da refresh, dar nu merge

| seularts a răspuns (pentru Iustin_Maxim_1996):

Reinstal de windows. Nu prea ai ce sa-i faci. E busit ceva in system!

| Iustin_Maxim_1996 explică (pentru seularts):

Si..cum asa putea sa fac asta? Inca o intrebare cum deschid Advance Optionu-l? Gen acolo, unde dau repair la startup.

| seularts a răspuns (pentru Iustin_Maxim_1996):

Faza cu repair-ul e o tiganie. Nu te complica, fa un resintal curat, altfel iti poti crea alte probleme neprevazute. Daca aveai o imagine de recovery aia era cu totul altceva.

| dannyel86 a răspuns (pentru Iustin_Maxim_1996):

Incearca sa activezi System Restore, sa vezi daca e valabil.
Vei putea aduce sistemul la o data anterioara aparitiei erorii.
https://support.microsoft.com/en-us/help/12415/windows-10-recovery-options

| Iustin_Maxim_1996 explică (pentru seularts):

Cum as putea sa dau un reinstal? Ajuta-ma te rog frumos!

| Iustin_Maxim_1996 explică (pentru seularts):

Inca cv. windowsul 10 inca e pe laptop, trebuie sters pentru a instala windows 7?

| seularts a răspuns (pentru Iustin_Maxim_1996):

Cand parcurgi pasii de instalare, o sa ai o optiune sa poti sterge tot ce este pe partitia cu windowsul 10. In principiu da, trebuie sters insa ai si posibilitatea sa faci ca o instalare suplimentara unde iti creaza o instalare de windows in paralel (nu recomand pentru ca te vad incepator si poti sa iti faci alte tipuri de belele fara sa vrei). Daca vrei sa iti salvezi datele care le aveai pe desktop trebuie sa scori hardul din laptop si sa il pui ca slave la un alt calculator care sa iti citeasca informatia.

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Iustin_Maxim_1996):

Setezi din bios sa-ti booteze din usb prima data, sau intri in boot menu si alegi de unde sa iti booteze. Ti-am zis sa cauti tutoriale, sunt o multime.

| seularts a răspuns (pentru Iustin_Maxim_1996):

Oh, pai trebuie sa ai un kit de instalare de windows pe un dvd/cd/usb. Ulterior, trebuie sa intri in bios (apesi del sau ce tasta ai atribuita imediat dupa ce porneste pc-ul) si intri la categoria boot si setezi dispozitivul care are windowsul pe el. Acolo iti sugerez sa setezi si boot in UEFI daca ai optiunea. Ulterior cu stick-ul/dvd inserat, restartezi pc-ul si o sa iti apara pasii cu "next next next" pentru instalare. E destul de intuitiv. Daca tot ai nelamuriri, cauta pe Youtube care sunt passi exacti pentru versiunea ta de windows.