| MoGeA a întrebat:

Am o problema cu laptopul meu, se inchide, chiar daca are baterie, nu stiu de ce face asta, inainte nu facea asa, ma puteti ajuta va rog? Am un Asus x550c.

13 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Unde ati mai auzit de asa ceva sa scoti praful cu aspiratorul? PC-urile si laptopurile se curata cu compresorul cu aer comprimat!

| Sellak a răspuns (pentru untu):

Se curata si cu aspiratorul. Cu compresorul insa ar fi o problema daca acesta sufla aer prea puternic ( iti imaginezi ce s-ar intampla nu? ). Plus ca nu toata lumea detine un compresor deci merge si cu aspiratorul foarte bine happy

| untu a răspuns (pentru Sellak):

Ce fel de aspirator il cureti?

| Sellak a răspuns (pentru untu):

Cu aspirator normal, dar cu aspirator de masina merge cel mai bine.

| untu a răspuns (pentru Sellak):

NU uita ca in laptopuri sint si niste piese si componentele extrem de mici, se pot rupe usor si pot fi luate de aspirator!

| Sellak a răspuns (pentru untu):

Daca dai aspiratorul la minim nu o sa ai nici o problema, componentele alea nu sunt asa de fragile pe cat par happy

| untu a răspuns (pentru Sellak):

Asa da! E corect, dar sa fim atenti la componentele alea!

| Sellak a răspuns (pentru untu):

Eu am PC n-am laptop deci nu-mi asa griji dar da, ai dreptate. Chiar daca ai aspiratorul la minim tot trebuie sa fi atent, dar merge sa-l cureti foarte bine.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Probabil ca se incinge prea tare si se inchide automat, probabil ai virusi (m-am mai confruntat eu cu aceasta problema, exista virusi care inchid calculatorul), poate e vechi si s-a stricat vreo piesa.

| MoGeA explică (pentru dragosbogdan001):

Nu are virusi... crede-ma

| Sellak a răspuns:

Probabil se incinge foarte tare si se opreste automat.
Toate Pc-urile, laptop-urile au functia asta. Cand procesorul ajunge la o anumita temperatura, gen 70 de grade se inchide automat pentru al proteja. Incearca sa-l cureti, sa-i schimbi pasta termoconductoare de pe procesor si sa-l ti pe un cooler. Daca nu te pricepi du-l la un service, nu costa mult.

| MoGeA explică (pentru Sellak):

Am cooler, nu se incinge, il curat mai mereu, cineva mi-a zis sa nu il tin mult in priza ca se strica bateria, cred ca e de la asta, dar cand e la incarcat nu mi se intampla asta totul e perfect, probabil e de la setari, acum cateva luni am umblat prin setarile bateriei...nu mai stiu ce am facut, dar de atunci a inceput sa mi se strice.

| Sellak a răspuns (pentru MoGeA):

Eu doar ti-am zis o posibila cauza pentru care ar putea sa se inchida din senin. Daca zici ca e de la baterie incearca sa-l ti in priza fara baterie in el si vezi cum se comporta. Daca nu se inchide ia-ti o baterie noua.