| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am o problema cu laptopul, nu se mai aprinde ecranul de ceva timp ci doar uneori. Se aprind luminile dar el tot nu se aprinde. Oare care o fi problema? Si cat ma costa sa o remediez?

8 răspunsuri:
| Lucian2473 a răspuns:

Problema ar fi la placa video sau...in cel mai rau caz la placa de baza. Cauta cat costa aceste doua componente plus cca. 50-100 de lei reparatia.

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru Lucian2473):

Mai degraba cumpar altul chiar mai bun

| Lucian2473 a răspuns:

Sau pote fi display-ul de vina. Trebuie musai sa te duci cu el la un service sa il consulte.

| Unanonimdepetpu a răspuns:

Este Acer Aspire daca e nevoie

| gelu1970 a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Aspire ce model? Mai are ceva scris...

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru gelu1970):

Este Aspire 5552G Dar conteaza?

| gelu1970 a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Da conteaza modelul exact.
Daca apesi buton power si se aude cateva secunde ventilatorul si doar se aprind ledurile, acesta e simptom de dezlipit chip video.
Se poate remedia. E o metoda ieftina, reflow, si una scumpa...reballing.
Reflow da rezultate in 70% din cazuri si poate sa iti mearga doua zile, doua luni, sau toata viața.
Reballing e metoda cea mai sanatoasa dar atelierele ce dispun de tehnica necesara sunt scumpe.
Ceea ce am scris e valabil daca ai grafica dezlipita.
Exista o șansa minima sa nu fie acesta defectul, insa e greu de spus fara a demonta laptopul.
Bafta.

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru gelu1970):

...aaaa...(my brain stop working)