| AndreiTudose a întrebat:

Am o problema cu o placa de baza gigabyte ga m52l s3p. Cand se incalzeste se blocheaza pc-ul si isi da restart si imi reda 3 beep-uri lungi. Am fost cu ea de 3 ori la reparat si mi-au spus ca placa de baza nu mai duce mult. Dar ei dupa ce o resetau ma mai tinea un timp indelungat. Cam o luna si dupa iar incepea sa se blocheze. Acum eu m-am saturat sa dau 30 de lei la fiecare resetare. Breau sa stiu si eu cum se reseteaza placa de baza. Am incercat treaba cu bateria si nu a mers. Mi s-a spus de un jumper cu clr cmos. Treaba e ca eu nu an jumperul ala si litele alea sunt asa fara jumperul ala de plastic. M-am uitat pe youtube si alte placi aveau 3 lite dar a mea are doua. Vreau sa stiu ce metode mai sunt de resetarea placii de baza blocata.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca sunt cele doua picioruse (dupa ce ai scos bateria si bineinteles cablul de alimentare) le suntezi cu ceva metalic, o agrafa de par, o sarma subtire legata intre cele doua picioruse, timp de 30 de minute. Sa nu uiti sa scoti sunetul apoi si o repornesti.