| G3pY a întrebat:

am o problema cu pc..am o placa de baza ASROCK 960gc-gs fx cu 4 sloturi pentru rami. 2 pentru ddr2.iar celelalte ddr3.
pana azi am avut 2 placute rami ddr1 cate 1 gb frecventa 800 mhz
am achizitionat o placuta ram ddr3 hyper Fury ddr3 4 gb pe 1600 mhz si nu se aprinde pc. care ma poate ajuta sa aflu daca e de la pc meu sau e memoria defecta!
PS: pe placa de baza scrie ca suporta 16 gb ddr3 si frecventa pana la 1600 mhz.

12 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Prima problema : ori memoria ddr3 este busita si nu ti-o vede, ori ai introdus-o alaturi de memoriile ddr2. Scoate placutele ddr 2 si incearca sa pornesti pc-ul numai cu memoria de 4gb. Revin-o cu un reply dupa ce ai terminat.

| G3pY explică (pentru Jipa95):

Am introdut ddr3 singura fara ddr2. daca bag ddr2 pe 1 singur slot se aprinde pc.

| AdrenalinTm a răspuns:

laughingmai ti minte cand te contraziceai cu mine? nu mai crezut
placa ta suporta Supports Dual Channel DDR3 1866(OC) / DDR2 1066
pai incerci doar placuta aia singura si scoti restul si uitete bine in ce slot ai bagat-o

| Admunssen a răspuns:

Nu poti folosi simultan DDR3 si DDR2. Ori una, ori alta.

| G3pY explică (pentru Admunssen):

Asta stiu si eu ca nu le pot folosii simultan.winking

| AdrenalinTm a răspuns (pentru G3pY):

Cauta la intrebarea care ai pus-o inainte de a ti lua placa de 4 giga cand ai intrebat daca placa ta suporta si ddr2 si ddr3
unde eu ti-am raspuns ddr2 sau ddr dar depinde de procesor in caz ca nu iti merge ddr3 singur

| G3pY explică (pentru AdrenalinTm):

Cred ca tu ma confuzi cu altcineva. eu ieri mi-am facut cont pe TPU si asta e prima intrebare pe care o pun!

| G3pY explică:

Am scos ddr2 si am bagat ddr3..nu am probat-o simultan cu cu ddr2..si nu se aprinde pc dupa ce scot ddr3 si bag o placuta ddr2 se aprinde! va rog fiti seriosi...
PS:nu aveam cum sa bag ddr3 in acelasi timp cu ddr2 sau sa bag ddr3 il slotu de ddr2 laughing

| G3pY explică:

Am gasit ceva in manualul placii de baza. **DDR3 memory is only supported by installing AM3/AM3+ CPU. "" probabil sa fie de la procesoru meu? am procesoru amd athlon 64
+3500 2.20 ghz

| Jipa95 a răspuns (pentru G3pY):

Nu nu nu..stai un pic. Placa de abza are socket AM3+ Cum mama naibii ai tu athlon 64 +3500 pe AM2?

| G3pY explică (pentru Jipa95):

Daca ai fi cautat ai fi aflat ca suporta si AM2
- Support up to 95W Socket AM3+ processors
- Support for Socket AM3 processors: AMD Phenom™ II X6 / X4 / X3 / X2 (except 920 / 940) / Athlon II X4 / X3 / X2 / Sempron processors
- Support for Socket AM2+ / AM2 processors: AMD Phenom™ FX / Phenom / Athlon 64 FX / Athlon 64 X2 Dual-Core / Athlon X2 Dual-Core / Athlon 64 / Sempron processor
- Supports 8-Core CPU
- Supports AMD OverDrive™ with ACC feature (Advanced Clock Calibration)
- Supports AMD's Cool 'n' Quiet Technology
- FSB 2600 MHz (5.2 GT/s)
- Supports Untied Overclocking Technology
- Supports Hyper-Transport 3.0 (HT 3.0) Technology

| G3pY explică:

Am rezolvat problema. mersi pentru raspunsuri. Se pare ca problema este de la procesor. am procesor AM2 si acesta suporta ram ddr2 pentru ddr3 trebuie achizitionat alt procesor. AM3 sau AM3 +