| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu PC si nu imi dau seama ce e si de la ce vine..De putin timp,cand porneste,PC-ul intra intr-un meniu de boot,mi se pare, si nu mai pornea PC. Dupa nenumarate incercari, am reusit sa-i dau de cap si sa gasesc o solutie big grin Trebuie sa apas F11 imediat cum porneste PC,de mai multe ori,pana intra intr-un meniu,de unde aleg prima varianta si "Voila", PC merge din nou normal. Apare Logo-ul Windows, se incarca si porneste...Chestia e ca trebuie sa apas de fiecare data cand il pornesc si nu-mi place sad De la ce e asta? Care e problema si ce pot face? happy

P.S.:Mi-a zis o cunostinta ca ar fi de vina bateria de pe placa de baza si ca ar trebui s-o schimb.Altcineva mi-a zis ca un cablu trebuie inversat sau ceva de genul...

Stie cineva mai bine care e problema si ce pot face? Va rog! Nu sunt sigur in niciuna din cele 2 persoane.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru orice eventualitate schimba bateria si pune BIOS-ul in pozitia Default. Daca tot asa face du-l la reparat. Bateria este de genul CR 2032. Se gaseste la foarte multe magazine. Atentie mare la pozitia ei in locas!

| RAY a răspuns:

Poate multe de vina, cat de vechi e?

| Frank51 a răspuns:

Scoti bateria, o lasi afara 10 secunde dupa care o introduci inapoi, daca face la fel nu este de vina bateria.

Scoate-l din priza, pune-l inapoi, aprinde-l, daca inca face asa atunci este de vina calculatorul. Arunca-l.

| Anonymous10000 a răspuns (pentru Salontanul):

Stiu ce fel de baterie este.M-am gandit sa-l duc si la reparat.

| Anonymous10000 a răspuns (pentru RAY):

Romana prietene..Nu e vechi, e chiar nou.Are 1,5 ani, e pc de gaming, nu are probleme..Asta sigur e ceva minor.

| RAY a răspuns (pentru Anonymous10000):

Resteaza bateria bios

| Anonymous10000 a răspuns (pentru Frank51):

Bai prietene, tu nu vezi ca nu gandesti? Pai daca baterie e dusa, daca o scot si o pun inapoi, logic ca rezultatul va fi acelasi..Doar daca bateria, printr-un miracol isi revina singura in astea 10 secunde, sa am vreo schimbare.Altfel,nu ai cum sa afirmi asemenea prostii.
2 la mana.Stai parcat bai omule ca asta nu e pc de aruncat laughing Are si el o problema, MINORA, mi se pare mie, deoarece totul functioneaza PERFECT, singura problema e cand porneste.Si nu ca m-ar deranja foarte tare, dar vreau sa scap de ea happy Asa ca chill cu tupeu din asta de "superior" si nu manca rahat cand vorbesti cu lumea ca se dai cineva, ca nu e chiar asawinking

| Frank51 a răspuns (pentru Anonymous10000):

Daca tu crezi ca umorul este ''tupeu superior'' inseamna ca tie iti lipseste cu desavarsire.

Unu la mana, daca calculatorul porneste si nu iti da erori la startup, la booting, atunci bateria traieste.
Doi la mana, nu am vrut sa ma dau superior deloc, am glumit, scuze ca nu ai inteles gluma.

Una peste alta, cred ca stiu ce are pc-ul, daca intrii in bios, si cauti optiunile gen ''show post logo'' sau ''show post screen'' sau ''show options'' le dai disable, si poate merge, nu e sigur. Inca o data imi cer scuze.

| Anonymous10000 a răspuns (pentru Frank51):

Eh,altfel acum prietenewinking Stiu prea bine de umor si de gluma...Rad mai mult decat tine, sigur.Eu rad mult si fac glume din aproape orice, crede-ma.Dar in situatia de fata, nu era cazul de glume.Mi-am dat seama ca tu vrei sa ma iei un pic la gluma, dar nu-mi arde ca ma supara problema asta...Si de asta te-am rugat sa fii mai serios.O sa incerc ce mi-ai zis big grin Stai linistit, nu e nevoie sa-ti ceri scuze, doar ca in situatia data, nu era cazul de glume, tinand cont ca eu eram suparat ca imi facea probleme pc la start-up.