| anonim_4396 a întrebat:

Salut, Am o problema cu pc-ul, am win 7 x64, unitatea e medion. Dar nu stiu care e problema la el de mi se inchide singur dupa jumate de ora sau o ora, daca nu umblu deloc pe el. si cand il deschid imi apara sa aleg pe user-ul care vreau. ( adica ca cand dai log off ). Mi-ati putea spune care ar putea fi problema si cum sa rezolv? sau cum sa dezactivez sa nu se mai inchida singur dupa un anumit timp.

Răspuns Câştigător
| AryanQQ a răspuns:

Control Panel >> System and Security >> Power Options
Alegi High Performance
Asta ar trebui sa fie rezolvarea.

| DjNick112 a răspuns (pentru AryanQQ):

Daca era asta problema, nu se inchidea in timp ce-l folosea, avea o ora fixa din momentul in care nu facea nimic pe pc, nici macar sa miste mouseul, la el se inchide o data pe ora sau la jumatate de ora, cel mai probabil se incalzeste procesorul prea tare, si se stinge, trebuie sa-i schimbe pasta termoconductoare sau sa-lcurete de praf

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru DjNick112):

Nu se incalzeste, pentru ca i-am scos capacul, ca din cauza lui se incalzeste si se aduna mai mult praf. praf nu are in el si nici incalzit nu e.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru AryanQQ):

Ms, Am lasat tot pe balanced. Dar am setat la sleep never.

9 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu e o problema tehnica, stai calm. Si in plus cam toate calculatoarele se inchid singure dupa 10 minute, nu jumatate de ora. Vezi si tu la "batery"(icon-ul de jos) si "adjust screen brightness", "choose when the computer sleeps" si schimbi.

| j1NNNx a răspuns:

Ceva asemanator mi se intampla si mie, doar ca a mea e mica (facuta din piese de laptop) si se inchide la 2-3 ore singura ca se incinge rau. Incearca sa-ti schimbi windowsul.

| DjNick112 a răspuns (pentru j1NNNx):

Nu are treaba windowsul, se incalzeste procesorul si ajunge la o temperatura mare, ca sa nu se arda, el se stinge, asa e setat din bios, pentru asta trebuie sa schimbi pasta termoconductoare la procesor sau sa-l cureti de praf, depinde

| Tudy000 a răspuns:

Fratilor eu cred ca e vorba de Hibernate aici sau sleep, dar nu exclud ce ziceti si voi, poate fi setat ca default pe 30 de min si sleep si hib*.

| DjNick112 a răspuns:

Cel mai probabil trebuie sa schimbi asta termoconductoare, pentru ca, daca era de la setari la power option, nu se inchidea o data la jumatate de ora si o data la o ora, aveai o ora fixa in care se inchidea, asta inseamna ca atunci cand utilizezi se incalzeste procesorul mai tare, ajunge la maximum de grade cat este setat in bios, si se stinge ca sa nu se arda procesorul, iar daca nu faci nimic pe el, se inchide mai tarziu pentru ca nu se incalzeste procesorul repede.