| Daniel_Guraliuc_1990 a întrebat:

Am o problema cu pc`ul, mai exact, de la un timp ( o saptamana ) se tot stinge (practic se stinge monitoru dar precizez ca nu e monitoru de vina, am verificat ), si nu pot da restart nu pot face nimic; el se aude ca si cum e aprins dar monitoru se stinge, se opreste si muzica, film, etc..nu se mai aude nimic.
Trebuie sa-l sting si sa-l aprind iar de vreo 20 ori pana sa intre iar la desktop, il aprind se stinge monitoru iar, il aprind iar se stinge, etc ..pana intr-un final o ia.dar nu tine mult..maxim juma de ora.
Precizez ca am curatat calculatoru cu totu de praf etc, pc`u e mai vechi deci nu se merita sa schimb piese la el, il schimb cu totu eventual.
Eu cred ca e sursa / placa video, voi ce spuneti?
Va rog un raspuns careva ca ma dor pumnii deja cate i-am datlaughing)))!

Răspuns Câştigător
| BogdanOvidiu a răspuns:

O problema asemanatoare am intampinat-o si eu cu un pc. Trebuia stis si aprins de nenumarate ori pana sa porneasca. Nu era de la sursa, memorii, hdd, de la nimic, pana am aflat ca placa de baza este buba. Se pare ca la tine este aceeasi problema. Pe placa de baza sunt cativa conectori incorporati in placa, care din pacate s-au ars, nu mai fac bine contact, etc. Pana nu-ti inlocuiesti placa de baza, asa o sa-ti faca asta daca mai ai noroc sa nu se arda de tot placa de baza.

Bft!

| Daniel_Guraliuc_1990 explică (pentru BogdanOvidiu):

Ms mult! La aceeasi chestie ma gandeam si eu...sursa placa de baza ceva. oricum voiam sa il arunc maine cu totu, dar faza era ca voiam sa-mi copiez ce mai aveam pe el si acu chiar nu mai reusesc! Nu se mai aprinde mai deloc..si daca se aprinde tine foarte putin, vad eu cum fac.Ms inca o data, BFT!

| Jipa95 a răspuns (pentru Daniel_Guraliuc_1990):

N-ar mai avea nimic asta daca i-ai inlocui placa de baza ar merge ca inainte! happy

| Daniel_Guraliuc_1990 explică (pentru Jipa95):

Nu se merita, pc`u cu totu face maxim 100 leilaughing)..ideea e ca pc`u meu bun e la reparat si dureaza putin, iar asta il aveam pe sub pat de rezerva. Dar e ok, vad eu cum fac, sper sa nu fie problema ceva cu hardu, ca recuperez eu ce era pe el altfel! Ms de raspunsuri si de timpul acordat! O seara faina

| MultiCore a răspuns (pentru Jipa95):

În 75% din cazuri, sursa este de vină. Cel mai bine ar trebui să te duci la un service pentru diagnostic, care este gratuit, cel puțin la magazinele de lângă mine; nu știu dacă așa este și la tine. În fine, mai bine dă 10 lei pentru un diagnostic și vezi dacă este sursa de vină (cam 100 RON una nouă pentru un PC mai vechi) decât să înlocuiești placa de bază (ar trebui să înlocuiești mult mai multe dacă cumperi una nouă; tehnologia nu stă pe loc; peste 300 RON ușor, poate ajunge la 500 RON ). Jipa95, dă staturi mai puțin costisitoare, fără supărare. Seară bună!

| MultiCore a răspuns (pentru BogdanOvidiu):

Prostii... Nu crede ce zice. Fă ce ți-am recomandat eu.

| Jipa95 a răspuns (pentru MultiCore):

Tin sa cred cu tarie ca placa de baza este singura componenta care cauzeaza aceste porniri esuate. Nu zic ca nu poate fi si din sursa.

| MultiCore a răspuns (pentru Jipa95):

Din moment ce ai zis singura excluzi alte componente. (logică din clasa a 9-a)

| MultiCore a răspuns (pentru BogdanOvidiu):

Cum să se ardă conectorii? Doamne feri...

10 răspunsuri:
| Daniel_Guraliuc_1990 explică:

E ok baieti, v-am spus, pc`u cu totul face 100 ron deci nu se merita sa schimb ceva pe el, ma gandeam in cel mai bun caz sa fie ceva din bios sau sa fi miscat eu vreun cablu din greseala.dar eram sigur ca e sursa placa de baza/video ceva.iar in cazu asta nu se merita timpu pierdut sa merg prin magazine sa-l verific.
Va multumesc tuturor inca o data pentru timpul acordat! O zi faina!

| BogdanOvidiu a răspuns:

Cand l-ai curatat ai scos cumva si cooleru de pe procesor?