| madalinfindrihan a întrebat:

Salut.
Am o problema cu pc ul meu.
Cand il deschid imediat se stinge apoi se aprinde iar si functioneaza putin timp de cele mai multe ori nu apuca sa si dea boot windows ul.
Am vorbit cu cineva care e in domeniu si mi-a spus ca e posibil sa se incalzeasca procesorul asa ca am curatat fiecare piesa in parte de praf si aceeasi problema.
Ce credeti ca ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| Stefan123x a răspuns:

Daca zici ca ar fi procesorulde vina, cand se deschide, caci ai spus ca merge pentru putin timp, intra in task manager si vezi la ce procentaj sta procesorul. Daca e sub 30% deschide ceva, orice, gen un browser si iuta-te iar, daca va creste peste 90% trebuie altul.
Inca ceva ar fi sa verifici temperatura. Eu o fac cu programul: CPUID HWMonitor, are vreo 3 mb daca nu ma insel. Nu trebuie sa treca de 40 gr pe desktop, un maxim ar fi de 60 gr (desii e cam mult). Insa la o problema de genu ar trebui sa stea la 90+ gr. Verifica!

| madalinfindrihan explică (pentru Stefan123x):

S a dus si 100% din task manager, dupa ce am descarcat aia s-a inchis iar.

| Stefan123x a răspuns (pentru madalinfindrihan):

Nu mai e bun procesorul, precedentul meu procesor facea exact la fel, am pus altul pe aceeasi placa de baza si nu am nici-o problema.
Spune-mi ce procesor ai, poate iti pot recomanda unul ok, daca nu prea le ai cu astea :*

| MarinicăEu a răspuns:

Pai daca a zis ca ti se încălzește procesorul, incerca sa-ti cumperi un cooler, nu este recomandat cooler-ul pe apa, ci cel electric, sper ca te-am ajutat

| J33k00 a răspuns:

1.Schimba pasta de pe procesor.
2. Poate e de vina sursa

| ionel6231 a răspuns:

Verifică HDD-ul. Pune-l la alt PC și verifica-l.