| Stefan_Iosif_1998 a întrebat:

Am o problema cu PC-ul. Nu se mai aprinde, cand apas pe butonul de power nu se intampla nimic. Am problema asta de ceva timp dar înainte pornea daca ii scoteam cablul de alimentare si il reconectam dupa cateva secunde. Dar cu timpul problema a persistat si nu a mai mers nici asta. Am găsit alta solutie, daca țineam putin mai mult apăsat butonul de power pornea dar acum nu mai merge nici asta. Are cineva vreo idee care ar putea fi cauza? Sa fie windows-ul sau placa de baza? Plus ca cablul de la internet nu mai luminează. L-am curățat de praf, am incercat cu alimentarea dar tot nimic. Dau funda răspunsului care imi da solutia va rog.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Inainte de bootarea Windowsului, placa de baza realizeaza etapa de POST. Daca problema era legata de windows, coolerul pornea, se auzea un "beep", eventual se afisa si un mesaj gen: "Cannot find any OS ". Deci, windows-ul e exclus.

Raman putine componente care sa cauzeze o astfel de problema :
- Sursa, cablurile de energie si butonul de pornire
- Placa de baza
- Procesorul
- BIOS-ul

Eu suspectez sursa, cablurile de curent electric sau butonul de pornire. Incearca sa le inlocuiesti, cate una pe rand pana gasim cauza problemei. Un multimetru ar putea sa te ajute.

Mult noroc!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E desktop pe xp? cat de vechi e?

| Arthiom a răspuns:

Scoate toate cablurile sursei din toate componentele pc-ului, cauta o agrafa de birou din sarma sau o sarma neizolata si la mufa mare care intra in placa de baza bagi un capat al sarmei in firul verde si celalalt capat in orice fir negru si vezi daca porneste sursa, daca porneste sursa baga la loc toate mufele, si te uiti pe placa de baza la locul unde sunt puse cablurile de la panoul frontal, alea pentru butonul de pornire, reset, hardled etc. Scoti cablurile de la butonul de pornire, si cu aceeasi agrafa sau sarma folosita inainte, unesti pinii aia in care intrau cablurile, si vezi daca porneste pc-ul, dar ai grija sa nu atingi nimic altceva! Daca porneste atunci trebuie schimbat butonul de power, daca nu porneste, a murit placa de baza sau procesorul.

| NotAnArchetype a răspuns:

E posibil sa fie stricat butonul...