| Perversul69 a întrebat:

Am o problema cu Pc-ul. Se blochează in cele mai neasteptate momente. Ii da un freeze, si nu ii pot face nimic, doar să îi sting sursa si sa il pornesc din nou. I-am schimbat si hard-ul, si RAM-ul, dar tot nimic. Ce poate fi? O fi de vina placa de baza?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica temperatura procesorului (CPU), imediat dupa blocare (poti vedea intrand in BIOS, la monitorizare H V).
Daca temperatura este peste 60 grade Celsius, atunci ai si gasit cauza, trebuie demontat, curatit si remontat corect cooler-ul procesorului.

Mai pot fi si alte cauze posibile, dar care se pot gasi doar prin testarea riguroasa a sistemului la un service.

| Perversul69 explică (pentru Bula):

Temperatura e stabila. Mereu 30-32 grade C. L-am dus la testare deja de 2 ori. Ei mi-au si schimbat RAM-ul si Hard-ul

| Bula a răspuns (pentru Perversul69):

Mai du-l inapoi, tot la ei, la testat.
Explica-le ca problema persista, ai platit degeaba?

| RAY a răspuns:

De cat timp il ai?

| Perversul69 explică (pentru RAY):

Curand implineste un an. Dar chestia asta e cam de la inceput. Inainte nu era asa des, dar ultimele 3-4 luni, practic zilnic, ba chiar de cateva ori pe zi patesc asa ceva.