| AlupoaeAndrei a întrebat:

Salut, am o problema cu routerul de wi-fi. Cand introduc cablul de net in el nu merge, desi il resetez de cate ori vrea el, iar cand bag cablu direct in laptop merge netu perfect. Am sunat la Rds&rcs si au zis ca daca nu e router de la ei nu au cum sa vina sa repare... ati mai patit asa?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Eu am mai patit, si tot de la rds am net. Problema era de la router. Pur si simplu aceste aparate se uzeaza in timp, si nu mai functioneaza cum trebuie.
Ai nevoie de un alt router. Nu-ti recomand sa il repari pe acesta.
Si da, un router poate afecta viteza internetului, chiar si daca este nou; cu cat mai mult o va face unul vechi.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu am patit dar au dreptate. Routerul ti l-ai cumparat din magazin.
Asta e.

| Gizăz a răspuns:

Trebuie sa umbli in setarile router-ului si sa clonezi Macul.

| dannyel86 a răspuns:

Router-ul vine si cu instructiuni de configurare.
Daca nu ai manual, informatii utile se gasesc pe pagina oficiala a producatorului.

| roanunt a răspuns:

Pana acum ai mers cu cablul de la net direct in laptop?
Daca da, atunci trebuie sa clonezi MAC-ul si apoi va functiona. Daca ai configurat reteaua direct pe laptop, router-ul nu il mai vede. Normal este sa faci setarile direct pe router, apoi daca vrei un net prin cablu, sa vi cu el din router in laptop.

| AlupoaeAndrei explică (pentru roanunt):

Am folosit mult timp cablul in router, la un moment dat nu a mai mers. Cand nu a mai mers am mers pe metoda cablu direct in laptop. Am facut setarile direct pe router. Poate afecta cumva routerul, schimbarea vitezei netului in contractul de la rds?