| chris7053 a întrebat:

Am o problema cu telefonul meu. Un Nokia 6300. Am dat la >>setari-siguranta-solicitare cod pin. Am pus codul din fabrica care e 12345 dupa cum am vazut pe un site si am dat activare. Atunci s-a redeschis telefonul solicitandu-mi codul PUK am bagat. Dupa codul PUK imi cere codul PIN nu pusesem inca nici-un cod pin asa ca am incercat 12345 dar imi zice eroare de cod si nu stiu ce sa ma fac. Se poate rezolva?

Răspuns Câştigător
| moldovianu a răspuns:

Codul pin este cel al sim-ului, pe cand 12345 e codul de siguranta al telefonului! In mod normal tu ai blocat cartela, dupa codul puk iti cere" noul cod pin" care il bagi tu...din 4 cifre sa zicem "0000 "apoi iti mai cere odata cod pin si bagi din nou "0000".Codul pin il poti pune care vrei tu dupa codul puk nu neaparat 4 de zero dar sa fie de 4 cifre.Cartela de la Orange vine cu cod pin "0000" si cea de Vodafone "1234" dar ambele nu sunt activate,pe cand tu ai activat codul pin si nu ai stiut care e! Cel de Cosmote scrie pe cardul din plastic din care se rupe cartela,e personalizat!
Tu fa asa cum ti-am zis, dupa cosul puk, bagi codul pin de 4 cifre care vrei apoi iar acelasi cod cand iti cere! Bafta!

2 răspunsuri:
| kEyLoGgEr a răspuns:

Dupa ce ai pus codul PUK corect ar trebui sa-ti ceara noul cod pin pe care il alegi tu.nu conteaza care. cred ca trebuie pus de 2ori si gata daca nu merge.oh go on trebuie sa mearga

| vampiressa a răspuns:

Pai eu stiu ca, codul PIN din fabrica este 1234 nu 12345.incearca asa... daca nu suna la *222-Departamentul De Relatii Cu Clientii