| Racusori123 a întrebat:

Am o problema cu un calculator. De curand mi-am cumparat un procesor AMD athlon 64 x2 5600+ 2.9 ghz de 65w si l-am montat pe placa de baza nforce6ma-v2, se deschide calculatorul, imi arata modelul procesorului, dar cand se incarca iconita de la windows 7 se opreste brusc( de fiecare data cand se incarca iconita de la windows 7). update de bios a fost facut, sursa duce lejer acest procesor ( 450w delux). Cu procesorul vechi merge. Nu stiu ce sa fac. Pareri?

Răspuns Câştigător
| TronHD a răspuns:

Eu cred ca placa de baza nu este compatibila si/sau placa video!
Contacteaza un service si da-le toate informatiile despre calculatorul tau si modelul de procesor si/sau du-l la ei.
Sper ca te-am ajutat!
Sau incearca sa reinstalezi windowsul!

| Racusori123 explică (pentru TronHD):

O sa incerc sa reinstalez windowsul. Am fost la un service si mi-au spus ca data vitoare cand mai cumpar un procesor sa-l cumpar cu tot cu placa de baza. ( mi se pare o tampenie) Multumesc!

| TronHD a răspuns (pentru Racusori123):

Exact ce am spus si eu, nu e numaidecat sa cumperi si placa de baza dar sa compari cerintele procesoruli cu ce suporta placa de baza!
sper ca te-am ajutat daca dupa ce ai instalat windowsul tot asa face am eu o metoda prin care sa rezolvi problema (ar trebui sa mearga)
sunt la Mate Info deci stiu ce-i cu viata mea!

| Racusori123 explică (pentru TronHD):

Placa de baza suporta sigur procesorul, am gasit pe siteul oficial al placii de baza si scrie acolo ca este compatibil cu amd athlon 64 x2 5600+. Multumesc de ajutor! Poti sa-mi dai un email in caz ca nu merge sa-mi spui ce-as mai putea face?

| TronHD a răspuns (pentru Racusori123):

Sigur ca da! Oricand.
Ma bucur ca ti-am fost de folos.

| Sebastian_Chifor_1985 a răspuns (pentru TronHD):

Salut. Am exact aceiasi problema cu acelasi procesor.
Placa de baza geforce6100 sm-m2 compatibila cu procesorul si cu varianta fe bios initiala.
Daca ai solutia te rog help!