| denisTiky a întrebat:

Salut, am o problema cu un cont de gmail. Stiu exact care este adresa de email, dar cand incerc sa ma conectez pe ea zice: "Contul dvs. Google nu a fost gasit" Am incercat sa recuperez adresa de email, dar nu merge. Am introdus acolo toate celelalte adrese pe care le mai am sa vad daca nu cumva am pe una din ele recovery la cea pierduta, dar se pare ca nu am. Si nici pe nr de telefon.

Am incercat sa intru la google >-help si am selectat acolo ce problema am dar informatiile lor nu ma ajuta. Ce pot sa fac? Cum pot sa contactez pe cineva de la google sa ma ajute cu problema?

P.S: adresa de email o stiu exact care este, parola s-ar putea sa nu o stiu, dar odata ce m-ar lasa sa dau next acolo unde scrii emailul as putea sa dau recover la parola si printr-o metoda tot o gasesc eu.

26 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Intrebarea-cheie e de cand nu te-ai mai logat pe contul respectiv? Posibil sa fi fost sters automat daca nu ai mai intrat de vreun an-doi...

| denisTiky explică (pentru GabiDumitrescu):

Se sterg daca nu intrii pe ele? Am altele si mai vechi de cat ala care sigur nu am mai intrat pe ele de peste 3 ani si doar acum am dat de ele si le-am sters ca nu aveam ce sa fac.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca ți-ai resetat telefonul la setările din fabrica contul Gmail a fost șters. Va trebui să-ți deschizi un alt cont. Dar daca o sa resetezi din nou telefonul se șterge si acest cont.

| denisTiky explică (pentru TamplaruAnisoara):

Eu zic ca asa ceva nu este posibil.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru denisTiky):

Atunci când resetezi telefonul apare scris ca se șterge tot inclusiv contul gmail. Când mai resetezi telefonul citește tot ce scrie si după alege ok.

| denisTiky explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ma indoiesc

| crysty1222 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Aberezi. Nu se sterge nici un cont de gmail cand resetezi telefonul. Contul de gmail ramane in serverele Google si poate fi sters doar la cererea ta sau il pot sterge cei de la Google daca observa ca ceva nu-i in regula. Intr-adevar, se sterg toate lucrurile din telefon cand il resetezi, dar contul de gmail este sters doar de pe telefon nu si din server-ul Google. E ca si cum te-ai deloga si iti stergi mail-ul si parola din telefon, dar te poti conecta oricand fara probleme.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru denisTiky):

Bate cimpii tanti Ani, habar nu are despre ce vorbeste. Pe de alta parte, discutam de servicii gratuite care nu iti garanteaza nimic. Uite, eu am patit de curand sa intru pe Yahoo Mail si ioc emailuri - desi aproape as fi bagat mina in foc ca am intrat in ultimul an... le-am si scris, au zis ca dupa un an in care nu intri se sterge automat tot ce aveai in cont. Am intrat in el, merge, parola la fel, merge fara probleme... insa emailurile vechi, adio. TOT.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu resetez telefonul foarte des. De fiecare data ma anunța ca se șterge si contul Gmail. Si așa se întâmpla. De aceea eu nu îmi mai deschid cont Gmail pentru ca fiind nevoita sa il resetez se șterge de fiecare data. Pana acum de aproape doi ani de când am acest telefon, mi-am deschis 4-5 adrese de Gmail. Si de fiecare data trebuie sa difere de celelalte avute înainte, deci sa nu aibe același nume. Este adevărat ca nu este un telefon performant, este "Orange rise 31". Când am timp o sa caut pe Google sa vad daca si celelalte telefoane de alte Firme șterg contul Gmail când se resetează telefonul. Contul Yahoo nu se șterge.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ghid pentru inapti: in momentul in care creezi un cont Gmail/Yahoo/ProtonMail samd, contul este creat PE SERVERELE LOR. El poate fi accesat de pe calculator, tableta, telefon, samd. In momentul in care calculatorul/tableta/telefonul/samd e resetata/furata/distrusa/teleportata pe alta planeta, contul respectiv NU PLEACA NICAIERI! In concluzie, daca eu iau si imi arunc telefonul intr-o balta si ma duc si imi cumpar altul - fie el de 250 fie el de 5000 RON, chiar nu conteaza daca e performant sau nu - tot ce trebuie sa fac pentru a imi accesa contul e sa imi introduc detaliile ca adresa de email si parola, nimic mai mult! Geezus, cum puii mei sa iti faci cont nou de fiecare data cand dai reset la telefon...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu! La mine apare informația ca se șterge contul Gmail. Si așa se întâmpla. Când o sa găsesc la informații despre contul Gmail acest lucru o sa îți comunic. Sper sa nu fie la mine doar datorita unor hackeri. Ce interes ar avea?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Se sterge loginul automat. Dupa reset tot ce ai de facut e sa introduci din nou parola si contul anterior. Geez... nu are nici o treaba cu nici un hacker.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am încercat de fiecare data. Si nu le accepta. Daca nu crezi nu am cum sa va dovedesc. Oricum va mulțumesc pentru "apreciere". Va întreb: daca va dovedesc ca an dreptate va retrageți " aprecierea"?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

E imposibil. Stiu ca am dreptate. Ai incercat sa recuperezi parola?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu aveam parola scrisa, la toate conturile care le-am creat. Dar înainte de a reseta îmi apărea informațiile cum ca se șterge tot ce este in telefon plus conturile toate, inclusiv contul Gmail.Este adevărat ca au fost configurate pe telefon. Contul Yahoo pe calculator. Acesta nu s-a șters. Celelalte de fiecare data. Ca sa fiu sigura ca e șters sau nu ma duceam la Biblioteca, fiindcă eu nu mai am calculator si încercam sa ma loghez dar degeaba. Ce interes as avea sa mint?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum ziceam... nu e de mintit, ci de nestiinta. Citeste cu atentie, incearca sa recuperezi un cont vechi. https://support.google.com/accounts/answer/7682439?hl=ro

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu mai încerc nimic.Am aflat adevărul. Adevărul este ca fiecare avem dreptate. Am citit pe Google informații despre revenirea la setările din fabrica. Ceea ce am scris eu este valabil pentru versiunile de Android inclusiv 8. Ceea ce susțineți voi este valabil doar de la versiunea de Android 9 si versiunile ulterioare. Eu am Android 6.
Am mai descoperit ceva: "Daca ați resetat parola Contului Google recent, așteptați 24 de ore înainte de a revenii la setările din fabrica".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu este valabil nimic. Din momentul in care creezi un cont Google, ala EXISTA PE SERVERELE GOOGLE! Daca resetezi la alea din fabrica, se sterge userul/parola, dar contul exista in continuare. Ce zici tu echivaleaza cu "am rupt harta Romaniei, deci Romania nu mai exista".

| denisTiky explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai perfecta dreptate, tot la fel stiu si eu. Insa se pare ca doamna TamplaruAnisoara are o problema la capitolul tehnologie/internet, ma mir ca stie de versiuni Android si ce a mai zis ea pe acolo. Chiar de asta nu am vrut sa imi bat capul cu ea, stiind ce se va intampla si ca o va tine tot pe calea ei. Mi-a placut foarte mult aia cu" am rupt harta Romaniei..." chiar o asemanare foarte buna.

Acum revenind la intrebarea pe care am pus-o eu de fapt; am citit pe internet ca daca la login apare mesajul ala" Couldn't find your Google account" e de rau si ca exista 2 variante:
1. am sters eu contul din greseala(absolut exclus in cazul meu)
2. l-a sters altcineva(aici se referea la hackeri)

Si acum intrebarea este urmatoarea: chiar exista posibilitatea ca un hacker sa imi fi sters contul meu google? Adica nu sunt o persoana importanta, nu aveam pe acel cont de email niste informatii uluitor de importante(erau 2-3 mailuri de la niste forumuri si atat, exact pentru aia il facusem) deci de ce s-ar merita sa il stergi? Doar asa...aiurea?
Parere?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru denisTiky):

Www.digitalcitizen.ro
Cum resetezi un smartphone ori tableta Android 6:
Aceasta acțiune va șterge toate datele din stocarea interna a telefonului dvs. inclusiv:
-Contul dvs. Google
-datele si setările sistemului si ale aplicațiilor
- aplicațiile existente
- muzica
- fotografii
- alte date ale utilizatorului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru denisTiky):

La cele doua enunturi ale tale mai adaug si 3. Ai gresit poate un punct/capitalizare. Gen ai uitat ca aveai gigel. popa si ai incercat gigelpopa sau ceva pe-acolo... Hackeri, lol, povesti. De cita vreme ziceai ca nu ai mai intrat pe contul respectiv?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

DigitalCitizen... de ce am lua in serios penibilii astia si nu Google? E mai greu cu tradusul... se vor sterge datele DE ACCES pentru contul Google, nu contul. Dar cum ziceam, greu cu tradusul. 95% dintre site-urile romanesti de tech sunt niste nulitati jalnice.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Exact așa scrie si pe telefonul meu atunci când il resetez. Eu consider ca a avea un cont de email pe Google, e la fel cu a avea un cont de email pe Yahoo. Când ștergi adresa de email pe Yahoo se considera șters contul care il ai pe Yahoo. Si dupa, daca dorești sa îți deschizi un alt cont de email pe Yahoo nu poți folosi același nume de utilizator care l-ai avut la cea ștearsă, chiar daca trec si doi ani de când a fost ștearsă. Eu am fost de câteva ori in cauza. La fel mi se întâmpla si când resetez telefonul. Mi se șterge adresa de email de pe Google si in același timp si Contul Google si când vreau sa ma loghez ma anunța ca nu am cont si trebuie să-mi deschid cont. Iar daca vreau sa- mi deschid cont folosind nume de utilizator pe care l-am mai avut nu îmi permite. Începând cu Android 9 sunt concepute in așa fel încât nu se mai șterge nici adresa de email si nici contul, ba mai mult poți salva si ceea ce dorești sa fie salvat in acest Cont Google. Dar eu credeam ca toate sunt la fel ca Android 6, adică ca al meu. Îmi cer iertare pentru ca v-am deranjat cu răspunsurile mele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si cu Yahoo aberezi la fel.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu e vorba de deranj, vai mie, ci de faptul ca nu poti intelege ceva foarte simplu.