| Gabi1999 a întrebat:

Salut am o problema cu un laptop Acer. cand vreau sa-i bag windows se blocheaza la jumatate... ( din cate am citit pe net ar fi de vina RAM si HDD, precizez ca ele sunt noi ). Cateva detalii despre laptop : procesor Intel 1, 70Ghz, placa video 128MB, RAM 1GB, HDD 40GB.Am incercat sa bag windows xp si 7 si se blocheaza. ce pot sa-i fac?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ori cd tau e prost facut, zgariat, sa nu uitam importanta hardului din moment ce scrie date e posibil, memoria ram se poate testa cu memtest

| MskDesign a răspuns:

Daca s-a blocat si windows xp, cred ca ai probleme la hdd sau nu este buna imaginea boot-abila pe care ai folosit-o.

| DjNick112 a răspuns:

HDD-ul e problema, e posibil sa fie si de la dvd-ul cu windows dar mai putin, analizeaza HDD-ul

| Gabi1999 explică (pentru DjNick112):

Deci il deschideam intram 10min pe net si se bloca. ramanea imaginiea asa, sa fie HDD-ul?

| DjNick112 a răspuns (pentru Gabi1999):

Sigur ca da, dar acum poate sa fie si de la procesor daca se incalzeste prea tare, dar mai putin probabil, trebuie sa analizezi putin tot laptopul

| Gabi1999 explică (pentru DjNick112):

Am o intrebare... ieri i-am pus pasta termoconductoare la procesor azi l-am desfacut si se topise. din ce cauza?

| DjNick112 a răspuns (pentru Gabi1999):

Hm...ciudat, poate s-a incalzit sau nu ai pus bine, dar nu cred ca nu ai pus bine, ia ca sa vedem daca nu s-a incalzit prea tare, cauta pe google HWMonitor descarca si acolo scrie cate grade are procesorul si hdd, dar pe noi procesorul ne intereseaza deocamdata, tare curios sunt sa vad cate grade are, si uite-te sa vezi maxim cate grade a avut

| Gabi1999 explică (pentru DjNick112):

Nu mai pot sa intru in windows. imi apare sa bag cd-ul cu windows ca sa continue instalarea si dupa 10 min se blocheaza.

| K0sti a răspuns (pentru Gabi1999):

Depinde cum ai pus pasta si ce pasta ai pus...depinde cum ai montat coolerul...depinde de multe!

| DjNick112 a răspuns (pentru Gabi1999):

Formateaza tot hdd-ul si lasa nealocat, intra cu hdd regenerator si scaneaza, apoi fa din nou 2 partitii si instaleaza

| ReZiSTorr a răspuns:

Trebuie ram 2 gb minim

| Gabi1999 explică (pentru ReZiSTorr):

Xp-ul merge si cu 512MB RAM