| Pro_Xcqer_1997 a întrebat:

Salut, am o problema cu un monitor BenQ, cand il conectez cu un cablu vga in calculator in placa de baza si se intrerupe imaginea ( as fi pus link cu videoul dar nu ma lasa TPU)
Pentru a merge ar trebui sa il conectez la placa video? La placa video am decat doua intrari dvi si hdmi cu hdmi am incercat dar cu dvi nu, ce ar trebui sa fac pentru a merge?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Când îl bagi în VGA apare pe ecran "lipsă semnal"? Dacă da, atunci nu ai procesor grafic integrat şi mufa aia e pusă de formă acolo. Trebuie conectat la placa video. Acum sunt toate digitale, puţine mai au conectoare VGA. Daca prin HDMI mergea, de-acolo e. Daca monitorul nu are decât VGA atunci îţi trebuie altul.

| Pro_Xcqer_1997 explică (pentru Gizăz):

Placa video are si dvi si monitorul tot dvi as putea conecta cu un cablu
Dvi? Daca folosesc cablu hdmi si in monitor si in pc imi spune ca cablul nu este conectat.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca monitorul are conector Vga, iar placa video are numai porturi dvi si hdmi, ai nevoie de un adaptor vga-hdmi, ca sa conectezi sistemul la monitorul BenQ.
https://www.emag.ro/......D9JB13BBM/