| Theshadow47 a întrebat:

Salut, am o problema cu un PC, nu imi citeste porturile usb si nici mufele pentru mouse si tastatura (nu stiu cum le zice exact).cum pot face sa imi citeasca usb-urile si mufele precizate mai sus.tin sa precizez ca bag mouse-ul si tastatura si nu imi aprinde nici becurile si nici senzorul de la mouse, la fel si dispozitvele ce functioneaza pe usb. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| robert35 a răspuns:

Ar exista si o solutie de compromis. Cam asa ceva - http://www.ebay.com/......1160318318 Cu conditia sa fie busite porturile de pe placa de baza si nu controlleru' desigur.

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Te-ai gindit ca ar putea fi dusi conectorii sau controllerele de pe placa de baza? De cind se intimpla asta? Ai avut ceva socuri electrice/scurturi pe calculator in ultima vrmee? E conectat direct la retea sau prin UPS?

| Theshadow47 explică (pentru KodrutZ):

N-am avut socuri electrice, prima data am bagat in el un hard extern la care doar imi aprindea beculetu' dar nu il citea si nu mi-l arata nici in device manager, nicaieri. dupa care a inceput sa nu mai functioneze tastatura, apoi mouse-ul apoi nimic, decat mufele jack mai merg si monitorul, de pornit porneste ok.

| robert35 a răspuns:

Te ajut eu ai doua optiuni prima fa-ti apdeituri la usb sunt programe pe net a doua ia-ti si scaneazati pcul cu programul asta malwarebytes

| Grimmjow69 a răspuns:

Sa fie controleru' de usb busit, ia un aparat de masura si vezi ce valori mai da afara, daca ai garantie la MB e ok, daca nu alta MB, sau renunti la USB, iar la mufe la fel.

| Theshadow47 explică (pentru Grimmjow69):

Si daca renunt la ele doar ma uit la el cum merge?laughing

| TheHobbitHere a răspuns:

Nu stiu

| bioss95 a răspuns:

Incearca sa instalezi drivere pentru ele.le poti gasi pe net.

| AlexandruTeodor a răspuns (pentru bioss95):

Te auzi? Drivere pentru USB? Clar este o problema de la placa de baza, nu are legatura cu Software te asigur.

| Theshadow47 explică (pentru AlexandruTeodor):

Sa inteleg ca ar trebui schimbata placa de baza, nu? Sloturile usb si cele pentru. mouse si tastatura nu se pot schimba?

| Theshadow47 explică (pentru robert35):

Mersi mult, o sa incerc.pace acolo!

| KodrutZ a răspuns (pentru Theshadow47):

Cu placere!

| robert35 a răspuns (pentru Theshadow47):

Ar exista si o solutie de compromis. Cam asa ceva - http://www.ebay.com/......1160318318 Cu conditia sa fie busite porturile de pe placa de baza si nu controlleru' desigur.