| CristianAndreeas a întrebat:

Am o problema cu unitatea, apas pe butonul de power si porneste sursa, coolerele pornesc (de la sursa si de la procesor), dar ledul de langa butonul de power nu se aprinde. Unitatea sta asa pornita, iar dupa un timp se opreste (se opresc si coolerele si tot) si porneste ledul de langa butonul de power. Cand se aprinde unitatea (fara ledul acela), nu imi apare nimic, e ca si cand ar fi stinsa, chiar daca e conectata la monitor. Nu imi apare nicio eroare nimic, insa coolerele si unitatea (cred) functioneaza un timp, iar dupa se opreste si se aprinde ledul acela. Am umblat la fire, le-am pus iar, am desfacut coolerele, tot, firul de la buton, dar nimic. Care credeti ca ar fi problema?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faptul ca Led-ul Power iti indica invers, poate fi de la mufa cu care se coneteaza Led-ul la placa de baza: ori este pus invers, ori este introdus deplasat, pe alt pin, de alaturi.
Verifica pozitia (pin-ii) la care trebuie sa fie conectat, conform manualului de utilizare al placii de baza, respectiv conectorul bagat in ambele sensuri.

| CristianAndreeas explică (pentru Bula):

Nu e de la led, problema nu e ledul. Faza e ca pornește unitatea (adică se aud coolerele), merge vreo 30 sec așa, iar în timp ce merg coolerele ledul nu e aprins. Când se stinge unitatea, nu se mai aude nici coolerele nimic, se aprinde doar ledul ăla, ca și când unitatea fost stinsa. Pe monitor nu arata nimic, nici ca e aprinsa, nici vreo problema nimic, inclusiv ca e unitatea pornita sau ledul.

| Bula a răspuns (pentru CristianAndreeas):

Daca nu e de la Led (a fost verificat ce am scris), atunci problema poate fi chiar la placa de baza sau careva component conectat la ea.
In acest caz, defectul e greu de depistat, chiar si pentru un specialist experimentat.

| T4zu a răspuns:

Salut, cea mai mare probabilitate este din cauza sursei, dupa cum spunea si @tiberiutiberiu22 sau ar putea fi o problema cu placa de baza (verifica condensatorii, daca este un PC mai vechi, pentru a nu fi umflati)

| tiberiutiberiu22 a răspuns:

Salut, din cauza sursei probabil!
daca ti-am fost de ajutor help me!
https://www.youtube.com/watch?v=v6YOg8j0jmc&feature=youtu.be