| boNNeR a întrebat:

Salut am o problema cu windows-ul mi se tot opreste dupa vreo 20 de minute de activitate se inchide..mentionez ca am avut windows xp si nu aveam problema asta am scos un windows de pe net windows 7 si l-am instalat cu licenta triala si mi-a expirat licenta si mi se tot inchidea calculatoru dar am bagat un key nou si mi sa reactivat windows-ul cel putin asa cred.dar windows-ul se tot inchide..in continuare la un interval de 20 min ce sa fac?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca nu ti s-a reactivat.De obicei dupa, ti se propune sa il cumperi.Nu ai prieteni care au un cd cu windows?

| gelu1970 a răspuns:

Ruleaza MBR Regenerator si dupa aceea activezi cu Loader de Daz. daca dupa continua, instaleaza speccy si vezi daca iti urca mult temperatura.

| boNNeR explică (pentru gelu1970):

Pai am facut treaba cu mbr regenerator si imi urca temperatura pana la 85 ..si nu mai pot sa il pornesc se inchide..si cand sa il deschid iar se inchide inainte nu facea asa...

| gelu1970 a răspuns (pentru boNNeR):

Bonner mbr regenerato e un program ce elimina toate ramasitele de activatori ce s-au folosit inainte, inclusiv actualizarea ce iti spune ca licenta de windows nu e reala, vreau sa spun ca acest program nu cauzeaza urcari de temperatura. in concluzie, eu as reviza ventilatoarele in caz ca e desk sau ventilatorul daca e laptop. in desk vezi daca ai multa scama pe cooler sau daca e bine fixat. in laptop ar trebui curatat radiatorul. posibil ca ceea ce ti se intampla inainte, adica faptul ca se stingea e din cauza supraincalzirii. mbr regenerator nu cauzeaza astfel de probleme. verifica te rog ceea ce ti-am scris.

| boNNeR explică (pentru gelu1970):

Eu am calculator am curatat tot de praf a scazut temperatura apoi l-am oprit sa pun capacul si cand sa pun capacul la loc am vazut ca un ram a iesit din slot putin si l-am pus in napoi apoi ..cand sa pornesc calculatorul nu imi mai mergea ecranu imi scria power saving mode...am inversat rami i-am pus cum trebuia l-am dus la un specialist..acum..el a zis ca nu stie ce are..nu vede nimic neclar..sau miscat in el a fixat si el rami a curatat sloturile.dar tot nu porneste ce sa fac?

| gelu1970 a răspuns (pentru boNNeR):

Buna. problema de saving mode poate fi din multe probleme. calculatorul cred ca functioneaza, asa-i? dar pe monitor iti pune mesajul saving mode. ai placa video aparte sau folosesti mufa de la placa mama? daca ai placa video aparte fii sigur ca ai conectat cablul de video in mufa de la placa ci nu cea care e mai sus si e a placii calculatorului. alt motiv e un contact mal in vreun slot, fie de la rami, de la placa video, sau cablurile ce conecteaza componentele calculatorului cu placa mama. alt motiv e configuratia monitorului, asta poti sa o vezi conectand calculatorul la alt monitor. alt motiv e optiunea de energie ce exista in windows 7. in seara asta o sa ma conectez si o sa vorbim. nu te impacienta, sigur e o problema minora. ma bucur ca ai inteles de unde se incalzeste calculatorul.