| TudorLux a întrebat:

Salut.Am o problema de cateva zile cu calculatorul:
Alaltaieri dimineata am vrut sa-i trimit o poza unui prieten pe Skype, acesta a primit-o, dar era virusata.Toate programele de pe desktop i s-au schimbat in Numele programului.lnk (l de la lapte, nu I de la Ion). Intr-un final, a gasit rezolvarea pe internet si nu mai are probleme.
Tot alaltaieri, dar seara, am deschis calculatorul, si am fost surprins sa vad ca bara de jos, care trebuia sa fie transparenta (am Windows 7) era alba, foarte patratoasa.De asemenea, sunetul si internetul nu mergeau.Am lasat un timp calculatorul fara sa umblu la el, ecranul s-a facut negru (screensaver-ul), dar mouse-ul si tastatura nu mai aveau niciun efect, degeaba le foloseam, ecranul ramanea tot negru.Am inchis si am deschis monitorul, si atunci mi-a zis ca nu era conectat, dar l-am verificat si era.Am incercat sa instalez un antivirus cu licenta (pe care, coincidenta, l-am luat tot in acea zi), dar nu ma lasa.
Este vreun virus, sau e ceva din windows?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este, sigur, un virus. Poti face sa incerci cu Bitdefender online sau sa stergi tot HDD-ul si sa reinstalezi Windowsul.

| Roxett a răspuns:

Virus.pai ai zis ca i.ai trimis unui prieten o poza virusata.nu inseamna ca s.a virusat si calculatorul tau de la poza? Pune un antivirus bun (Bitdefender, Kaspersky) pe un cd folosind alt calculator si dupa copiaza-l de pe cd pe calculatorul virusat.
P.S instaleaza pe cd versiunea total security ca ai 15 zile Trial ca sa iti rezolvi problema rapid.

| TudorLux explică (pentru Roxett):

Nu merge sa iau niciun antivirus.De pe net nu am sanse, ca m-a deconectat virusul, iar CD-ul nu il accepta, ca tocmai in ziua aia imi luasem un antivirus, si CD-ul lui nu a mers.

| Roxett a răspuns (pentru TudorLux):

1.incerca malwarebyte.(trimiteti-l pe mail dar nu tot antivirusul doa setup-ul ala de instalare).dar tu ai un antiviru acum pe calculator?

| K0sti a răspuns:

La cum arata calculatorul ala...nu cred ca te mai lasa sa instalezi vreun antivirus! Foloseste asta: http://www.epasystems.ro/devirusare-kaspersky-rescue-disk/

| AdrenalinTm a răspuns:

Nu e chiar un virus e un fel de "virus facut in note pad" nu prea o sal detecteze toate antivirusurile se facea demult ma jucam cu el cand era la moda windows xp nu te lasa sa instalezi nimic daca e vb de vreun antivirus, trebuie sa intri in safe mode sa deconectezi internetul de preferat din cablu din spate
trebuie doar sal gasesti si sa-l stergi dar cum se pun sub orce nume terminatia o sa fie in fisier.VBS si se pune suprapus peste o poza isi face de cap nu cand trimiti la altcineva dupa ce ai deschis poza si dupa un restart reinstaleaza windows ca merge sigurat

| umbra09 a răspuns:

Tiai virusat pc-ul incearca sa instalezi un antivirus de pe stick sau cd de la un prieten in caz de nu ai aceasta posibilitate reinstaliazati windowsul

| TudorLux explică:

Apropo, un prieten mi-a spus ca aveam un calculator "hibrid" cand am trimis poza.Adica eu am un virus, dar nu ma afecteaza pana nu il dau mai departe.

| vladuss09 a răspuns:

Cred ca ii ceva de la PC nu de la windows sau este virusat windows-ul cu un virus nou aparut cu care nu il poti depista cu antivirusul si sa il stergi.
Iti recomand sa duci PC-ul la un specialist sau tu daca poti sa reinstalez windowsul