| FloriniReaL a întrebat:

Am o problema destul de grava. Calculatorul meu incepuse sa se miste greu. Avea ceva timp de cand nu mai facusem windows ul si de cand nu il mai curatasem de praf. Nu aveam de gand sa o fac curand daca nu mi se stingea calculatorul dupa ce ma jucam cateva minute. Am curatat pc ul de praf, ventilatorul de la procesor, chiar am desfacut si procesorul. Am intrat in joc, facea la fel. Am facut alt windows, dar l am facut direct din pc(w10) pt ca nu aveam stick sau cd la indemana. Acelasi lucru. Inainte sa se restarteze se blocheaza si se aude hard disk ul, de parca abia as porni pc ul si incepe sa se invarta hardul. M am gandit ca e ceva corupt, partitile nu mai fusese reformatate de peste 1 an. Aveam multe date si am zis sa nu umblu, dar cum am ramas fara solutii, asta seara m am apucat sa fac wind 7, iso bun, facut cu usb bootabil, partitile toate refacute, curate. Am bagat toate driverele, etc. Totul parea ok. Am jucat un meci de lol chiar, dupa care am intrat in urmatorul si mi s a stins pc... Ik, am pierdut toate datele si nu am obtinut ce voiam. Am incercat sa schimb firul de alimentare sau cablul sata, la fel si port ul. Niciun rezultat. Am nevoie de ajutor, urgent, dau funda!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand ai curatat totul ai schimbat si pasta termoconductoare dintre procesor si cooler?

| K0sti a răspuns:

Hard busit, altul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca pc-ul este unul cu configuratie mai mica si nu duce jocurile. In astfel de cazuri, cand joci jocuri care nu se potrivesc cu pc-ul, procesorul se infierbanta si apoi pc-ul se stinge pentru a nu se praji ceva in el. Citeste articolul asta ca este bun pentru toti cei ce au astfel de probleme.
http://inbuzunar.net/2016/10/08/ce-facem-cand-laptopulpc-ul-merge-greu/

| Ωmega a răspuns:

Ti se intampla una din 2 chestii: ori hard-ul intern e pe duca, ori placa video e pe duca.
Mergi cu calcul la un shop sa vada exact care din ele e. Problema ta e hardware, in nici un caz software. Pe pareta de software ai facut cam tot ce puteai face, deci clar e hardware problemawinking

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, suna a problema hardware mergi cu el la un service si incearca sa ii schimbi pasta termoconductoare, o seara buna!

| TechHelper a răspuns:

Trebuie să îți iei un procesor nou, placă video nouă și un hard disk nou, Hardware-ul ar putea fi prea veche,