Întrebare recomandată | salutfrate1111 a întrebat:

Salut, am o problema. E vorba despre un virus, acest virus imi deschide pagini din 10 in 10 minute sau chiar din 5 in 5 minute, reclame la sport sau la jocuri de strategie, etc. Am cautat pe net cum sa rezolv si am gasit un program pe nume MalwareBytes, imi scrie ca windows-ul nu are permisiuni sa deschida aceasta aplicatie si daca incerc sa deschid jocuri imi scrie acelasi lucru, cum pot rezolva asta în afara de a da reinstall la Windows... (Am windows 10)

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa scanezi calculatorul online, aici:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Dupa instalarea programului de scanare bifeaza toate optiunile de scanare "adanca", inclusiv pentru "virusi" necunoscuti.

| RAY a răspuns:

Malwarebytes,si mie la fel e malware, imi deschide aiurea pagini

| cfrtobias a răspuns (pentru RAY):

Blocheaza pagini poate vrei sa zici nu ca iti deschide pagini

| RAY a răspuns (pentru cfrtobias):

Am addblock, ublock, e un malware in browser

| cfrtobias a răspuns (pentru RAY):

Am inteles ca zici ca malwarebytes e virus laughing

| RAY a răspuns (pentru cfrtobias):

Daca nu era virgula aveai dreptate

| cfrtobias a răspuns (pentru RAY):

Pai poate stergeti extensie sau cautati din control penal si stergeti de e nefolositor

| RAY a răspuns (pentru cfrtobias):

Ala a sters totul

| cfrtobias a răspuns (pentru RAY):

Poate n-ai nici tu nici el alt antivirus eu am avast

| RAY a răspuns (pentru cfrtobias):

Windows defender atat, aseara m-am intalnit cu un virus care mi-a criptat totul, am sters totul =e un cosmar

| cfrtobias a răspuns (pentru RAY):

Probabil cauti jocuri sau ceva programe full de ai gasit virus rau rau

| RAY a răspuns (pentru cfrtobias):

Da,un program, si m-a facut, noroc ca am salvat pe un hard extern, am incercat ceva antivirusi =zero rezultate

| cfrtobias a răspuns (pentru RAY):

Poate descarci antivirus acum si incerci sa vezi de detecteaza eu recomand avast si cauti serials

| RAY a răspuns (pentru cfrtobias):

Am format hardul

| Ineys a răspuns:

Jocuri de strategie, sport... Macar e un virus dragut care te indeamna spre bine. Daca erau site-uri xxx mai intelegeam sa te plangi...

Glumesc. Incearca Avira, e cam cel mai bun dintre astea gratuite, si Malwarebytes ala.

Apropo, iti face asa pe toate browserele? Incearca sa schimbi browserul. Daca vezi ca face asa doar pe unul, sterge-l si instaleaza-l din nou.

Ai instalat vreun program recent? Daca da, sterge-l si vezi cum se comporta, daca persista.

| flixbuster a răspuns:

Daca virusul e destept si s-a "cuibarit" pe sistemul tau, nu il mai dai afara cu scanare din Windows. Iti trebuie o scanare offline (= fara Windows infectat pornit).

Stiu doua metode de scanare offline:

1) scoti HDD infectat si il pui intr-un calculator curat unde il scanezi;

2) folosesti un Rescue CD - eu iti recomand ESET SysRescue Live (pentru rezultate maxime trebuie sa ai o conexiune de internet pentru ca sa isi poate actualiza semnaturile inainte de scan):

http://www.eset.com/int/support/sysrescue

| cfrtobias a răspuns:

Nu ai admin cumva? ai team viewer cumva?

| Kadxss a răspuns:

Ai TeamViewer 14?

| Andrei231444 a răspuns:

Nai cum mane. Am avut si eu acest virus da se chema "ThexRedVirus" doar sa reinstalezi windowsu' atat poti face eu am incercat cu anitvirusi de toate da mi le respingea pe toate ca tine. iti zic sa o faci repede, virusul se poate stoca in hard

| madalin102 a răspuns:

Baga ce vrei sa deschizi in partitia C si da-i run as administrator