| denisTiky a întrebat:

Am o problema foarte grava la pc. Am un virus, cred ca e ceva malware si cu cateva saptamani in urma mi se deschideau ferestre (cu reclame) aiurea. Dupa ce le inchideam, mai dura cateva minute (30-40) si iar se deschideau reclamele acelea.
Nu am mai suportat acest virus si am decis sa imi iau Avast si sa dau o scanare pc-ulu, poate gasea problema. Am scanat pc-ul cu avast si nimic. Am descarcat si avg si iarasi nimic nu s-a intamplat.
Am decis sa iau MalwareBytes pentru ca alt program pentru scanat virusi nu mai stiam. Si cand dau sa scriu pe chrome "Malwarebytes" si dau enter, mi se inchide tot browserul. Si am incercat si pe alte browsere dar tot asa face.

Ce sa fac? Acum stiu ca e ceva malware, dar habar nu am cum sa il scot din pc. M-am uitat si prin C(unde am windwos-ul instalat) poate gasesc ceva file suspecte si le sterg. Si am gasit doar ceva foldere gaoale care aveau nume ciudate, gen "SAUJ415632355SSDUA{{}}{FSAF" si pe alea le-am sters. Acum nu mi se mai deschid reclame, insa pcul merge greu si tot nu pot sa descarc MalwareBytes" din cauza ca mi se inchide browserul.

Funda!

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Am scris mai demult un răspuns pentru cineva, fă cum scrie acolo:
"Poţi încerca să scanezi sistemul cu ESET Online Scanner: www.eset.com/int/home/online-scanner/ (apeşi pe caseta unde scrie "SCAN NOW")
Poate şi cu Kaspersky Online Scanner: www.kaspersky.com/free-virus-scan
Şi cu Malwarebytes: www.malwarebytes.com/mwb-download/thankyou/
Şi cu AdwCleaner: www.malwarebytes.com/adwcleaner/
Şi HitmanPro: https://www.hitmanpro.com/en-us/hmp.aspx
Şi cu: Microsoft Safety Scanner: www.microsoft.com/en-us/wdsi/products/scanner

Insist mai mult să începi cu HitmanPro, AdwCeaner, ESET, Malwarebytes, Kaspersky şi după MSS.
Nu uita că toate programele ajută în modul lor şi ar trebui să le rulezi pe toate.
Dacă problemele persistă, un clean install este mai mult decât recomandat."

| denisTiky explică (pentru LPCTSTR):

Da si cum sa le descarc (malwarebyes si adwcleaner) daca mi se inchide pagina cand scriu asta si dau enter

| LPCTSTR a răspuns (pentru denisTiky):

Poţi accesa link-urile?
De ce nu încerci să intri în Safe Mode with Netwarking?

| denisTiky explică (pentru LPCTSTR):

Si cu ce ma ajuta acest safe mode? Ce este?

| LPCTSTR a răspuns (pentru denisTiky):

'Ai de vița vieților mele...
"Safe Mode" este un mod de a porni Windows.
În mod normal, Windows pornește în "Normal Mode", acest mod încarcă absolut tot ce îi spune Windows să încarce plus toate programele instalate de tine.
Pe când Normal Mode permite tot, Safe Mode permite încărcarea NUMAI a componentelor din Windows, fără programele instalate, drivere și servicii.
Safe Mode with Networking face ce-i spune numele, încarcă componentele Windows dar mai încarcă și porgramele (! atenție) asociate/pe care Windows crede că au legătură cu internetul.
Țin să menționez că Safe Mode te lasă să instalezi programe(doar este conceput pentru devirusare și reparare de erori ale aplicațiilor, de ce nu te-ar lăsa să instalezi programe?), asta una la mână.
A doua la mână, în Safe Mode with Networking se pot încărca și alte programe ce au legătură cu internetul, nu numai browserele (de exemplu: mașinile virtuale).
Încearcă mai întâi să descarci progranele cu Networking și după le instalezi (soluțiile de securitate enumerate mai sus) în clasicul Safe Mode.
Ca să scăpi de proceduri și metode, un clean install te-ar ajuta enorm.

| FaraNume1245 a răspuns:

Reinstalează Windows-ul sau fă rost de un antivirus bun, fără "download x" pe Google.

| MaziluHDGAMMING2009 a răspuns:

Incearca sa iei un program de inlaturare de la un prieten, daca nu reusesti sa rezolvi fa-ti backup la fisierele importante si reinstaleaza windows-ul fara sa pastrezi fisierele vechi

| Ioana803 a răspuns:

Nu stiu exact care ar putea fi cauza, insa daca si pc-ul merge greu, de ce nu incerci sa re-instalezi windows-ul?

Cred ca asa ai scapa de toate problemele big grin

| ciumabubonica a răspuns:

O data ce a fost virusat pc ul e greu sa il devirusezi cu antivirusuri gratis...iti recomand sa reinstalezi windows ul si totul va fi ca inainte

| Mirceabravo a răspuns:

Boss..Acum,cu siguranta,Virusul e unul invizibil si nedetectabil,ca cele pentru telefoane,nici macar nu stii cand il instalezi,iar, pentru asta iti recomand sa te duci la un service cu el.
Daca zici ca merge greu, inseamna ca ori mai ai inca un virus, ori ala nu e sters, pentru ca asa zisele virusuri mananca RAM,
De exemplu pc-ul meu vechi cu 8GB RAM avea un virus, Si am intrat in "Sistem Proprieties"si scria asa:
RAM:8GB
Memory:8GB
Page File : 7.8GB Used, 0.2GB available
Deci problema e tot virusul ala, du-te cu el la un service sau suna la cineva si cere sfaturi, sau cumpara altul, dc nu happy
Sper ca te-am ajutat.
P.S. Ai grija, de la un nenorocit de ala de virus iti poti strica pc-ul..Mai bine actioneaza cat mai poti, dupa e RIP
Bafta! Peac3!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mirceabravo):

Ceea ce aveai tu se numea "trojan".