| Iancu2691 a întrebat:

Salut!
Am o problema foarte grava. Ma chinui de 2 zile si nu reusesc sa o rezolv.
Am un laptop Asus ROG Strix G17 si recent am avut o problema la el si a trebuit sa reinstalez windous-ul
Cand am terminat de instalat am observat ca nu-mi gaseste placa video
Si la Divice Maneger nu este Placa mea GeForce RTX 2070 8gb scrie 'Microsoft Basic display Adapter'
Am incercat sa reinstalez windous-ul.
Am incercat sa instalez Nvidia Drivers Pentru tipul meu de placa video.
Am incercat sa instalez Nvidia control Panel.
Am incercat tot ce am gasit pe net de doua zile si nimic. Care ma poate ajuta cu un sfat bun? As aprecia foarte tare.
Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Folosește friver magician, găsește și instalează automat driverul necesar

| flixbuster a răspuns:

Nene Iancule, sunt fascinat de-a dreptul de oamenii care dau intre 1000 si 2000 de euro pe un laptop de gaming dar nu dau 10 euro pentru o instalare profesionista de sistem de operare. Imi aduc aminte de un episod cu celebrul filozof-practician Gigi B. care isi repara Maybach-ul cu ranga.

Ceva mai la subiect, posibilitatile ar fi:
1) nu stii sa instalezi corect un sistem de operare (+ drivere);
2) probleme hardware.

Eu as paria pe 1) - ma bazez pe experienta.

Ti-as recomanda sa il pornesti cu un Ubuntu Live si sa vezi la Additional Drivers - daca iti recunoaste acolo placa video, atunci 100% e varianta 1).

| Mirel4412 a răspuns:

Nu mi pot da seama de problema doar din niste cuvinte fara sa umblu pe el sa vad. Du-te la un specialist sau du-l in garantie

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

E posibil să fi dezactivat accidental placa video in BIOS, sau pur si simplu nu ai instalat driverul potrivit.
Dacă nu știi, NU te băga în BIOS, poți strica permanent componente. Roagă un prieten, cunoștință sa te ajute.