| D4NY1996 a întrebat:

Salut am o problema grava, aseara am intalat ubuntu de pe un stick bootabil iar la instalare mi-a sters windows-ul iar la unitatea care se numea Acer acum se numeste 495GB volume. cum pot sa rezolv asta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sterge partitia mai intai si faci o partitie de 70 Gb (mai corect 71680 Mb pentru ca el lucreaza in megabiti) si restul imparti cum vrei. Pe partitia mica instalezi Windowsul si apoi Ubuntu in dual boot.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Doar reinstaland Windows-ul. Trebuia sa bagi Ubuntu prin dual boot. Tu l-ai instalat prin stergerea HDD-ului. Denumirea volumului (HDD) nu conteaza. Explicatii privind dual boot-ul: http://ubuntu.ro/participa/documentatie/instalare/dual-boot/

| D4NY1996 explică (pentru Salontanul):

Cand vreau sa instalez windows-ul imi apare eroarea ca windows-ul trebuie instalat intro partitie ntfs.

| D4NY1996 explică (pentru Salontanul):

Am formatat partitia din gts(cred ca asa se numea) in ntfs prin comander, asa am reusit sa intalez windows.

| Salontanul a răspuns (pentru D4NY1996):

Sterge partitia mai intai si faci o partitie de 70 Gb (mai corect 71680 Mb pentru ca el lucreaza in megabiti) si restul imparti cum vrei. Pe partitia mica instalezi Windowsul si apoi Ubuntu in dual boot.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Numai tu stii cum ai instalat acel ubuntu, probabil ai ras partitia cu windows iar acum trebuie reinstalat.

| TheFragranceMaster a răspuns:

Ai gresit instalarea, singura solutie e reinstalarea win, fii atent la alegerea si formaterea partitiilor.

| D4NY1996 explică:

(Rezolvat)