| Any_3777 a întrebat:

Am o problema. Îmi dispar foldere din D. Am reinstalat windowsul am avut 10 di am trecut la 7 și tot aceeași problema. Stie careva ce sa fac? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Undeva, în acele foldere, ai un virus.
Atunci când ai reinstalat sistemul de operare ai formatat doar partiția principală, partiția D a rămas intactă. După reinstalare ai putut vizualiza fișierele până în momentul în care ai deschis unul din ele care conținea virusul.
Sfatul meu este să copiezi conținutul partiției afectate pe un hard extern, să-i faci o scanare în adâncime cu mai multe antivirusuri și apoi să reinstalezi win, pe curat, formatând ambele partiții.
Sau poți folosi un HBCD (Hiren Boot CD), îl găsești pe net, e gratuit. Are foarte multe utilitare care rulează live, de pe CD, fără să pornești sistemul de operare.
Altă metodă - Avast are o versiune gratuită, care permite scanarea la boot.
Pe de altă parte, eu recomand tuturor sistemele de operare Linux. Au o interfață foarte apropiată de Windows și sunt mult mai solide și fiabile. Ai de unde alege - Ubuntu, Fedora, Debian, Linux Mint etc.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum au zis colegii sau o alta varianta 100% care da roade, sa faci backup pe un hdd extern sau stick de mare capacitate a tot ce ai pe partitia D, daca nu ai nimic important treci la urmatorul pas:
-formatezi partitia D dar nu pe modul quick format! ci pe modul normal care poate dura de la caz la caz si cateva ore.
- instalezi un antivirus doar de pe pagina productorului, recomand avira ca antivirus gratuit : https://www.avira.com
- apoi dai scanare FULL la tot HDD (inclusiv partitia C, D)
- instalezi si dai sa scaneze la fel tot HDD cu anti-malwareul https://www.malwarebytes.com/
La acesta ai si functia de cautare dupa rootkit (banuiesc ca acel rootkit e de vina si face ca virusii sa revina), daca malwarebytes gaseste ceva ii dai sa stearga ceea ce a gasit infectat.
Dupa ce ai facut acesti pasi poti sa ne zici ce au scris in consola antivirusul si antimalwareul, daca au gasit ceva.
DAR CUM BINE A SPUS SI COLEGUL MAI SUS, s-ar putea ca insasi versiunea de windows pe care o folosesti sa nu fie CLEAN ci o versiune modificata de hackeri pusa gratuit la descarcat pe net si prin aceste mijloace ei au acces la computerul tau.
Mare atentie ce versiuni de windows folositi si mai ales de unde le luati!

| Lucian4 a răspuns:

De unde ai windows 7? poate e virusat. Cei care pot face update gratuit la w10 aveau inainte instalat doar w 7 sau w8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Pentru a rezolva problema, instaleaza un antivirus, Malwarebytes recomand eu, faci scan la tot pc-ul, nu quick scan si vezi daca s-a rezolvat. Incearca sa copiezi folderul pe un device sa vezi daca face la fel. Ultima varianta ar fi reinstalarea la windows. Sper ca te am ajutat!