| Zephyru a întrebat:

Am o problema in legatura cu calculatorul meu. Face zgomot cand sta pornit acolo la cooler in spate, ce sa fac sa fie mai silentios? va rog ajutati`ma

Răspuns Câştigător
| Tibyarad a răspuns:

O data la 1-2 ani trebuie schimbata pasta termoconductoare de pe procesor, ea are rolul de a raci procesorul, se pune intre procesor si un radiator care absoarbe rece care e transmis de un ventilator, de obicei cand deschizi compul ventilatorul tureaza la viteza maxima si dupa ar trebui sa mearga la viteza constanta si mai mica, cel mai bine este sa te uiti in bios sa vezi cate grade are procesorul daca are 30-40 grade e bine daca are mai mult trebuie sa pui pasta, este la magazin de calculatoare la 15 lei daca mergi cu compu iti pun ei, eu am patit ca tura la maxim si se stingea compu si m-am uitat in bios si avea 90 grade, i-am pus pasta si acum merge cu 30-40 grade. a doua varianta este poate ceva fir din unitate atinge elicea de la ventilator uitate sa nu fie fir care sa fie in apropierea elicei ventilatorului, uitate ca elicea sa fie intacta sa nu aiba aripioare lipsa, daca tot face galagie schimba cu tot cere la magazin un cooler nou. e undeva la 30 lei.bafta si ai grija ce faci! respect daca mai ai intrebari da-mi pm

6 răspunsuri:
| Alex_9605 a răspuns:

Pai sunt mai multe variante. Daca pana acum nu facea zgomot incearca sa il aspiri de praf. Iar pentru reducerea zgomotului produs de ventilatoare exista un material fonoabsorbant http://www.emag.ro/......-pAK-PAX1.

| Vizitiul a răspuns:

E posibil sa fie praf. Curata-l, iar daca ai pc-ul jos, pune-l pe birou, masa etc. Pentru a prevenii o eventuala prafuire.

| ...:::My\Tears/Run\Black:::... a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Am suflat putin mai puternic si acum vad ca nu mai face. Tatal meu mi-aspus totusi ca trebuie sa il duc la reparat.

| pac2oo6 a răspuns:

Poate e plin de praf pe acolo, desfa-l si vezi daca are.

Răspuns utilizator avertizat
| sfdshsnsa a răspuns:

Are praf in el, du-l la vulcanizare, si ventileaza praful din el...eu am facut la fel. Numai bine!
Funda?