| Valentin42352342 a întrebat:

Salut

Am o problemă la calculator. Ieri mergea normal iar în dimineața asta am apăsat pe buton sa îl aprind dar nu trimitea semnal la monitor și nici beculetul de la starter nu se aprindea. Funcționau doar motorasele. L-Am scos din priza și l-am aprins de vreo 5 ori dar degeaba.

Mă poate ajuta cineva cu o soluție?

3 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Daca ai alta sursa schimbo, daca nici asa nu functioneaza este chipu de de pe placa de baza de la procesor s-a dus si nu mai ai ce sa ii faci decat sa schimbi placa de baza cu una noua!

| untu a răspuns:

Trebuie dus la serviceul autorizat, ai placa video sau HDD ars! Trebuiesc schimbate!

| bugativeyRO a răspuns:

Aprinde-l si tine apasat vreo 10-15 secunde pe butonul Reset, da tine apasat. Daca nu merge nici asa, cauta pe net cum sa dai reset la CMOS. Daca ai dat reset si tot n-a mers, o metoda mai ciudata da care la mine a mers, scoate placutele de memorie si schimba-le slotul ( spre ex. daca ai 2, pe prima o pui in locul celei de-a doua si invers ). Daca nici asta n-a functionat, inseamna ca ai o componenta arsa.