| americanull123 a întrebat:

Salut.
am o problema la calculator, in ultimu timp dupa 5 minute sau ceva de la desschidere mi se inchide brusc iar cand incerc sa il deschid imi da o eroare blue screen dupa chestia cu activate windows care zice :
-collecting data for crash dump...
-initializing disk for crash dump...
-beginning dump of physical memory...
-dumping physical memory to disk:100

dupa asta nu il mai pot deschide ceva timp de cateva ore.
cateodata calculatorul merge perfect chiar si o zi non-stop.
Eu cred ca este de la baza.Astept pareri.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Eu zic ca e de la varf, nu de la baza! Hard disk, memorie!

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti reinstala windowsul si daca tot asa face ii dau dreptate lui Kosti, hardul e defect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo,poti descarca advanced stemcare, il dai in liba romana, bifezi sa scaneze erori ale hardului si apoi repair. poate poate.

| Admunssen a răspuns:

Verifica mai intai mufele SATA si de alimentare ale HDD-ului. Cu aceasta ocazie inspecteaza praful de pe radiatorul procesorului. Fa astea inaintea deciziei de a reinstala Windows.

| americanull123 explică (pentru Admunssen):

De fapt stiu ca un cablu sta nu este bun. poate sa fie asta cauza?

| americanull123 explică (pentru Admunssen):

STIU CA UN CABLU sata este stricat poate fii aia problema?

| K0sti a răspuns (pentru americanull123):

Cu placere! Da intrebarea asta e la misto? Mai bine nu o puneai! sad

| americanull123 explică (pentru K0sti):

De ce?

| K0sti a răspuns (pentru americanull123):

"STIU CA UN CABLU sata este stricat poate fii aia problema?"...pai asta e intrebare de om care gandeste? Sau voi vorbiti si dupa aia ganditi?

| Admunssen a răspuns (pentru americanull123):

Da, in jumatate din cazuri cablul SATA este de vină. După ce că atunci când s-au inventat genul de mufe pentru SATA toți de-acolo erau veniți de la o nuntă și rangă pe de-asupra, iar cei care le fac sunt mereu in comă. Sunt cabluri SATA de calitate, material plastic bun cu o siguranță de otel. Mai scumpe dar uiti de ele.