| glasx a întrebat:

Salut am o problema la calculator mai mereu scoate un sunet ca un bazait gros cu un ticait incet la sfarsit(dureaza cam 3/2 secunde) si se blocheaza calculatorul pentru cateva minute sau uneori da intruna sunetul acela si da o eroare dupa care se da un restart si se scaneaza partitia C(am decat o partitie) ei din ce cauza poate fi zogomotul acela urmat de blocarea calculatorului si cum pot sa il repar?

6 răspunsuri:
| snzpaul a răspuns:

S-ar putea să fie hard-ul în proportie de 90%. HDD-ul respectiv s-ar putea să se atingă de altceva și să se zgârie. Dacă vrei să te convingi de unul singur, înlătură-l din PC și desfă-l cu o surubelniță (are 4 șuruburi, în fiecare colț - câte unul). Discul respectiv ar trebui să fie impecabil, fără urme de praf, fără nici cea mai mică zgârietură: dacă deja există va trebui să apelezi la un specialist. Dacă nu există, poți continua procesul de reparare prin DESFACEREA (mare atenție, spre stânga, nu spre dreapta) a acelei macarale ce suștine capul de rotire. O să găsești si pe Youtube foarte multe tutoriale dacă cauți, e mult mai simplu decât pare.

S-ar putea să fie de vină și ventilatorul, respectiv procesorul: doar dacă a fost deschis vreodată! Dacă a fost deschis, încearcă să schimbi pasta termorezistentă, însă dacă nu știi, mai bine apelează la o persoană care se pricepe.

| glasx explică (pentru snzpaul):

Deci pe scurt trebuie sa schimbi hard-ul?
care ar fi mai costisitoare un nou hard sau sa il dau la rearat(in cazul in care se mai poate repara)

| snzpaul a răspuns (pentru glasx):

Nu trebuie să-l schimbi, iar de reparat o poți face chiar tu: de unul singur. https://www.youtube.com/watch?v=WNJqTPutrJ4&t=2s

Videoclipul e foarte explicit, nu prea ai cum să eșuezi... nu e greu. Dacă îți iei alt hard intervin multiplii factori, să fie SATA, să fie ATA / IDE, depinde, sunt foarte multe variante și sunt diverse tipuri.

| glasx explică (pentru snzpaul):

Nu am acea ustentila pe care a folosito in mana dreata

| snzpaul a răspuns (pentru glasx):

Folosește o șurubelniță stea cu cap mic.

| glasx explică (pentru snzpaul):

Ok dar nu prea am inceles ce a facut