| Arhix a întrebat:

Salut, am o problema la Camtasia Studio 8, la editare, acea fereastra de preview merge in lag, desi videoclipul daca il deschid intr-un alt program de vizualizare a videoclipurilor, merge bine. Am investigat mai mult, procesorul nu trece de 40%, problema este la placa video care ajunge la 100%, este vorba de un RX 550. Pana acum nu am avut probleme, de cand am reinstalat windowsul si am luat windows 7, aveam 10 inainte, face probleme, driverul e la zi, ultima versiune. Trebuie facute ceva setari? Aveti idee?
Uitati un SS cu statisticile placii cand redau videoclipul in preview: https://i.imgur.com/9ssDWku.png
Am nevoie de acea fereastra deoarece trebuie sa tai anumite faze si sa las celelalte, deci trebuie sa revad videoul sa pot analiza.

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Da´ ventilatorul, dom´le, se invarte?
Ca dupa printscreen, nu prea.
Verifica asta, vezi daca e blocat...
Windowsul nu face nici o diferenta notabila (posibil sa ai in Windows 10 2-3 FPS-uri mai mult sau uneori mai putin, dar in rest, nimic special)

| Arhix explică (pentru NLS):

Merge ventilatorul, dar la temperaturi mai ridicate, asa e din softul de la driver, o sa incerc sa-l fac sa porneasca la temperaturi mai joase.

| NLS a răspuns (pentru Arhix):

Oricum, sa te uiti la valorile de la Peak, nu e relevant.
Pentru ca acolo sunt valorile maxime atinse. (chiar daca pentru o secunda)
Mai degraba la Avg ai o situatie mai exacta.

Adrenalin Edition 18.3.4 Optional 26.03.2018

Adrenalin Edition 18.2.1 07.02. 2018

Ai 18.3.4?

De 2 zile l-am bagat, si parca se misca mai bine in orice program.
(Am Windows 10)

| Arhix explică (pentru NLS):

18.3.4 am.

O metoda sa fac videoclipul din fereastra de preview sa se vada mai pixelat este?

| NLS a răspuns (pentru Arhix):

Nu stiu exact, nu l-am bagat decat odata, demult, pentru teste.
Dar testeaza intai versiunea 9 Trial, sa vezi daca face la fel.

| Sagemi67 a răspuns:

Raspunsul corect este:

PC-ul tau este mai slab iar imagina/videoclipul nu se poate randa fluient.Am patit la fel in trecut. Fa-ti un upgrade la pc sau inchide toate procesele aiurea.Succes!

| Arhix explică (pentru Sagemi67):

Inainte imi mergea perfect, acum din senin nu mai merge, tot PC-ul asta era.