| ClassyDog a întrebat:

Salut,am o problema la computer da eroarea asta "A disk read error occurred press ctrl alt del to restart" cand il pornesc
Am reusit sa-l fac sa mearga un pic, dar cand il sting si redeschid tot asa o sa faca. Niste rezolvari ceva?

9 răspunsuri:
| soul2soull a răspuns:

Inainte de a arunca hardu verifica cablurile si daca ai scoate cablu ide sau sata de la hdd si inlocuieste-l cu altul vezi daca tot asa face si daca face asa inlocuieste hard-ul

| cavalerul11 a răspuns:

E din cauza la hard disk iti dau eu ceva cum sa rezolvi uite aici CheckDiskGUI este un instrument pentru verificarea şi corectarea erorilor de pe hard disk. Spre deosebire de acelasi instrument nativ din Windows, CheckDiskGUI oferă o interfaţă grafică, eleganta, cu un raport detaliat.
CheckDiskGUI va ajuta să rezolvaţi problemele cu erorilor logice, (deteriorari ale sistemului de fisiere, formatari sau stergeri accidentale ale hard disk-ului ) imbunatatind performanta acestuia prin izolarea si fixarea problemelor aparute pe el.

Erorile logice apar cand se fac multe cereri si datele din memoria cache a Hard Disk-ului, iar acestea nu mai apuca sa fie scrise corect pe disc.
Erorile fizice apar deseori de la supraincalzirea hdd-ului, sau de la lovituri fizice ale acestuia in timpul functionarii sau chiar si de la fluctuatii de tensiune datorate unei surse proaste. Hard Disk-urile cu erori fizice nu mai pot fi reparate.
Functii
Read Only – Doar citirea, verificarea discul daca exista erori
Fix – Prin aceasta optiune doar scanati si reparati erorile de disc
Fix and Recover - Aceasta opţiune vă permite sa reparati erorile de disc si sa recuperati datele citite din sectoarele problema, pe alta portiune a hard disk-ului considerata curata de catre CheckDiskGUI.
Recomandare
Inainte de a incepe sa folositi CheckDiskGUI ar fi indicat sa faceti o defragmetare in adancime daca va lasa sa o executati. Vezi tutorialul video despre, Puran Defrag Free Edition 7.2 - Defragmentarea si optimizare sistem.
Dupa ce ati rulat CheckDiskGUI si ati rezolvat erorile de hard disk este indicat sa mai faceti o defragmentare in adancime.
Daca in urma scanari cu CheckDiskGUI nu ati reusit sa rezolvati problema erorilor logice de pe hard disk nu va ramane decat o ultima varianta si anume, Cum se repara bad-urile de pe un hard disk cu KillDisk despre care avem un tutorial video
Compatibil cu Windows XP, Windows vista, Windows 7

| IulianP a răspuns:

Cel mai probabil HDD-ul este pe "duca".
Verifica-l cu HD Tune sa vezi daca ai BAD-uri pe el.

| dulgherunicu a răspuns:

Un cd cu win respectiv si de acolo repair computer

| ClassyDog explică:

Nu e vechi hardu.Al meu e sata 1 tb western, am pus la alt calculator si mi l-am pus inapoi si eroarea aia da.

| didragasimi a răspuns:

Schimbati hardul iti recomand unul sata sunt cele mai bune. Dai mai mult la reparat decat sa-ti cumperi altul nou. Funda?

| ClassyDog explică (pentru didragasimi):

Nu e vechi hardu.Al meu e sata 1 tb western, am pus la alt calculator si mi l-am pus inapoi si eroarea aia da.

| didragasimi a răspuns:

Poate si de la BIOS na nu stiu ti-ai bagat vreun program suspect pe el si dupa ti-a dat eroarea asta?

| Bonea_Danut_1972 a răspuns:

Si eu am exact aceeasi problema, ce sa fac? Am mai avut problema asta acum 2 luni, dar mi.a rezolvat-o un prieten.Acum ce sa fac?