| UnNumeScurt a întrebat:

Am o problema la laptop. Cateodata se opreste wi-fi-ul si laptopul merge in reluare si se aude un sunet ciudat ca de intrerupere... Nu prea stiu cum sa descriu chestia asta, se intampla rar, si nu stiu ce cauzeaza asta. Oare e din cauza ca am prea multe dispozitive wireless pe langa el? Am tastatura, si mouse si telefonul care au wireless si banuiesc ca emit ceva unde care sa interfereze cu laptopul. Si dupa ce il repornesc e totul ca nou. Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In acest caz, prima data trebuie verificat insasi laptop-ulatat soft-ul, cat si hardware-ul.
Ai nevoie de un specialist, bun cunoscator al meseriei!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu ai un hotspot (probabil un router) wi-fi, care emite pe raza locuintei tale.
Semnalul, adica banda de frecventa care este emisa prin wi-fi este limitat din constructia fizica a routerului si este impartita in atatea parti, cate conexiuni sunt realizate cu el (in cazul tau: laptop-ul, telefonul tau + inca celalalte telefoane din familie, care sunt conectate wi-fi la router-ul tau.

Statia wi-fi are o viteza maxima de transmisiune, DAR viteza de comunicare pe internet va fi egala cu viteza liniei de internet (care intra in casa), impartit la numarul aparatelor conactate prin cablu si prin wi-fi. De regula, routerele transmit 1/3 parte din viteza de intrare prin wi-fi, iar 2/3 parti se impart pe conexinile prin cablu. Banda revenita wi-fi se imparte si ea in numarul de aparate conectate, in cazul tau cel putin in 2.
Daca facem un calcul: in cazul unei conexiuni cu viteza de 100Mbps, wi-fi va avea viteza totala de 30Mbps, din care jumatate (15Mbps) ii revine laptopului, iar telefonului restul de 15Mbps.
Daca insa viteza internetului scade (de la provider) sau sunt conectate mai multe dispozitive la internet prin wi-fi, atunci si viteza alocata laptopului va fi mai mica. Acesta poate duce la intreruperi in redarea filelor sau transmisiunilor online, iar playerul incearca sa se reconecteze, timp ce imaginea si sunetul pot fi afectate, in functie de player-ul folosit.

Poti rezolva problema cu succes, daca te conectezi cu laptopul PRIN CABLU la router.

| UnNumeScurt explică (pentru Bula):

Sigur se rezolva daca as baga cablu? Imaginea si sunetul nu se intrerup doar pe google sau pe net, ci pe tot laptopul, bruiaza peste tot, se aude un sunet si merge totul intrerupt indiferent de ce as deschide. Si pana nu il opresc si pornesc iar nu isi revine

| Bula a răspuns (pentru UnNumeScurt):

In acest caz, prima data trebuie verificat insasi laptop-ulatat soft-ul, cat si hardware-ul.
Ai nevoie de un specialist, bun cunoscator al meseriei!

| sierra1 a răspuns:

Mai incearcă o reinstalare a driverului pentru WIFI, poate rezolvi cu asta

| Valy2413 a răspuns:

Hey cred ca ar cam trebui sa muti dispozitivele wireless de lang el se macnetizeaza si nu-i ok si la cat timp se intampla