| Yohei a întrebat:

Salut! Am o problema la Laptop. La momentul actual nu mai incarca, acum 10-20min. incarca, am pus incarcatorul la un alt laptop si nu e incarcatorul de vina. Vreau sa spun ca si inainte facea la fel si dupa ceva timp incarca din nou si cred ca dupa ceva timp o sa incarce din nou dar, vreau sa stiu ce problema ar putea sa aiba, ca nu-mi dau seama. Mufa nu prezinta probleme, bateria nici ea nu cred. O avea legatura ca il tin non-stop la incarcat? Sau alta?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoate i bateria afara din laptop ca e terminată, si foloseste l numai in priză fara baterie.

| Frank51 a răspuns:

Măsoară tensiunea de ieșire, apoi pune o rezistență în paralel și măsoară căderea de tensiune. Dacă scade prea mult bateria este moartă.

| Brizbriz a răspuns:

Cate decenii are laptop-ul? big grin

| 4ndr33y a răspuns:

E decalibrata bateria.
Dezinstaleaza bateria din device manager, dai restart la calculator.
Descarca-l maximum, cat iti permite, apoi incarca-l 100%.
Daca cauti pe net gasesti si alte instructiuni de calibrare, in functie de brand.