| mamBoItaliano a întrebat:

Salut,am o problema la microfonul calculatorului de 2-3 ani. insa acum m-am apucat de CSGO si am nevoie maxima de el, am incercat absolut totul ce scrie pe internet si nu merge frate nu vrea sa mearga nu inteleg ce are..stie cineva ce sa fac in cazuri de urgenta ca astea? instalez orice program, spun toate detaliile numai va rog ajutati-ma ca m-am enervat azi de nu am mai putut... mna, va rog

6 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Poate nu e bun microfonul, poate nu e buna placa de sunet, poate ar merge mai bine o placa de sunet pe usb http://www.okazii.ro/cautare/placa+sunet+usb.html?state=1&sort=pret_asc

| mamBoItaliano explică (pentru halogen001):

Placa de sunet la 5 lei? wtf? Cum se foloseste asta?

| halogen001 a răspuns (pentru mamBoItaliano):

Se introduce in orice mufa USB, are 2 intrari jack de 3, 5mm, una pentru microfon, una pentru casti, driverele sunt in windows si nu trebuie instalate, se instaleaza automat, controlul volumului se face din windows atat pentru microfon cat si pentru casti (boxe). Am cumparat si eu 2 placi din astea si merg bine. Sunt si alte modele putin mai scumpe pe altex, pcgarage cu rezultate asemanatoare. Plasticul e subtire la placile ieftine si nu trebuie indoita in mufa USB ca se poat desface cele 2 capace de plastic. Se poate pune putin scotch peste si va fi mai sigur.

Am si modelul asta: http://www.altex.ro/placa-de-sunet-hama-51620
dar nu se gasesc drivere bune pe site-ul producatorului, are bune pentru XP, apoi pentru Vista si W7, 8.1, 10 merg cele pentru vista dar au o functionalitate redusa.

Placaasta de pe Altex merge si ea direct cu driverele din windows. Driverele de pe CD sau de pe site au si un egalizor grafic. Vad mai multe modele si aici http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/filtre/general-interfata-usb/

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Daca microfonul nu e bun, trebuie cumparat un microfon.
Daca placa de sunet nu e buna, atunci trebuie cumparata o placa de sunet pe USB.

Daca e vorba de microfonul intern din laptop, e posibil sa fie necesara instalarea unor drivere sau programe de pe dvd-ul laptopului sau de pe site-ul producatorului. Daca nici asa nu merge, atunci trebuie cumparat un microfon sau casti cu microfon, se foloseste placa de sunet existenta sau una pe USB.

| mamBoItaliano explică (pentru halogen001):

Nu,ideea e ca am windows XP si am calculator, nu laptop, dar nu merge frate orice i-as face. am cumparat 5-6 perechi de casti, doua trei microfoane, nu vrea man. voi incerca o placa de asta de sunet cum ai tu. sau imi poti recomanda tu alta?

| halogen001 a răspuns (pentru mamBoItaliano):

Sunt bune toate, am folosit si ieftina si scumpa, cu rezultate asemanatoare. Mai sunt placi de sunet pci, care se introduc in calculator, dar nu sunt asa de bune - am folosit cu mai mult timp in urma o placa pe pci si nu mergea prea bine avea un fluierat pe frecvente inalte. Placa de sunet din placa de baza prinde si ea niste semnale parazite din calculator. Cele mai bune au fost pe USB, simple si fara probleme. Microfonele de la casti sunt microfoane condensator cu tranzistor si necesita curent electric ca sa mearga. O placa de sunet buna, da acel curent si microfonul merge bine.
Mai sunt casti pe USB care au in ele placa de sunet pe USB si ar trebui sa mearga si acelea, dar nu am folosit. Oricum, sunt mai scumpe.