| Filip_Alex_1995 a întrebat:

Am o problema la PC. Cand aprind PC ul acesta merge dar imaginea nu apare pe ecran. Monitorul merge foarte bine. Ce pot face?

2 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Mai întâi de toate, decuplează sursa de la tensiune, scoate cablul de alimentare, toate celelalte cabluri. Scoate carcasa pc-ului și scoate bateria de pe placa de bază (sau poți muta jumperul "clrtc" de pe poziția 1-2, pe 2-3, apoi iar pe 1-2).

Bun, cuplează toate cablurile la loc, iar ieșirea video o vei introduce în portul video de pe placa de bază (ori DVI, ori VGA, ori HDMI, ori Display port). Vezi dacă apare video onboard.

Dacă apare video doar pe onboard și nu mai apare pe GPU, înseamnă că placa video a cedat sau nu face contact cum trebuie în slotul PCI-E. O poți scoate, poți curăța pinii de contact cu alcool izopropilic și o poți introduce la loc în slot.

Verifică memoriile RAM, să fie așezate corect, după canale! Memorii identice, le așezi după culoarea sloturilor (A1-B1 / A2-B2 pentru plăcile cu 4 sloturi RAM; A1-B1 pentru plăcile cu două sloturi).

Cablul ATX de pe placa de bază să fie fixat în slot!

| LionTrap a răspuns:

Daca ai placă video (posibil s-a dus dracu)
Daca nu (problema la processor ori placa de bază)