| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema la pc care habar nu am sa o rezolv,stau pur si simplu pe el,pe orice sait, ascult muzica fac orice si dintr-o odata se stinge, ecranul e aprins dar ramane negru.Pt a rezolva asta trebuie sa ii sting tripla, si dupa acea il aprind din nou si totul a revenit la normal ca si cum niciodata nu s-ar fi intamplat nimic.Ce pot face? ajutor...incaz de aveti nevoie de date: am calculatorul de 4 ani si 10 luni,in ultima vreme am gasit ceva virusi dar ia-m sters acuma numai am,am antivirus gratis,nu are praf unitatea si nici un fel de chestii din astea, nu mi se stinge intr-un interval anume ci doar cateodata, dar sa zicem ca media ar fi de 2 ori pe zi cate odata doar 1. Funda si vot! Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sursa sau placa de baza, in principiu.

| miTzuliK93 a răspuns:

M-am confruntat cu problema aceasta pe PC-ul vechi o buna perioada. Nu m-am obosit sa-i caut o solutie. Si acum, pe cel nou, mai face asa uneori. Dar foarte, foarte, foarte rar. Problema s-ar vrea a fi, cica, in general, de la placa de baza.

Cum afli daca si la tine e problema de la placa de baza? Ei bine, cand ti se mai inchide vreodata ecranul si se duce in negru, apasa pe tasta NUM LOCK, si daca acel beculet de pe tastatura specific butonului NUM LOCK (este primul beculet de la stanga la dreapta) clipeste de fiecare data cand apesi buton, atunci placa ta de baza e ok. Daca nu, atunci ea e de vina.

De asemenea, si alimentarea cu energie sursa - monitor poate fi problema. Verifica sa ai cablaraiele alea bine bagate si la locul lor.

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns:

Uita-te la mufa monitorului care intra in unitate ai grija sa nu aiba vreo problema, rupt ceva si cand se stinge sa misti mufa, sau poti avea probabil o problema cu placa video daca zici ca doar monitoru` se stinge si calculatoru` ramane aprins happy

| bOdYl a răspuns:

Daca am inteles bine, monitorul ramane pornit, si unitatea se opreste, daca asa, este vorba de pasta termoconductoare, adica asta http://www.pcgarage.ro/pasta-termoconductoare/arctic-cooling/mx-2-4g/, pe intelesul tau, aceasta pasta ajuta pc tau sa se raceasca cand se incalzeste, ca la un motor de masina, trebuie apa rece, ceva de genu;), cand rulezi un joc care consuma mai mult, presupun ca iti face si un bzzzit, si se opreste unitatea, si monitorul ramane pornit, daca asta este problema, trebuie cumparata aceea pasta de mai sus, sau alta... doar am dat un exemplu, daca nu asta e probleme, uite id meu de mess, si spune-mi care este, daca nu am inteles eu :D! bogdan_53_2011

| miTzuliK93 a răspuns (pentru bOdYl):

Da, subscriu. Exista o mica sansa sa fie si din cauza overheatingului, dat fiind faptul ca pasta aceea conductoare se poate sa se fi uzat intre timp, si nu mai are aceeasi eficienta, mai ales ca el sustine ca are PC-ul de vreo 4 ani si ceva.

| bOdYl a răspuns:

Din cate am inteles cam asta ar trebui sa fie...