| tigrul2 a întrebat:

Am o problema la pc cred. Il inchid seara si cand il deshid, in task manager arata ca ruleaza de 11 ore...i-am inchis si sursa, i-am scos bateria de bios si a revenit, dar acum tot de 2 zile si 24 h arata ca ruleaza, sa fie procesorul de vina?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| flixbuster a răspuns:

Ha, ha! PC-ul tau nu are nici o problema, stai linistit. Misterul are un raspuns: hibernare.

De la Windows 8, Microsoft a modificat shutdown-ul sa faca implicit hibernare. Pe langa ca aceasta creeaza multe probleme cu o serie de sisteme (in special din motive de drivere), are si acest comportament. Pentru ca hibernarea este de fapt un deep-sleep, contorul de up-time nu se reseteaza (ca la restart sau shutdown real).

Poti sa verifici usor facand shutdown din linia de comanda (nu mai stiu daca trebuie sa fii administrator): "shutdown -s -t 0". Comanda forteaza shutdown real. Dupa repornire ar trebuie sa fie resetat contorul de up-time.

Hibernarea, acolo unde merge corect, are meritul ca face mult mai rapida pornirea PC-ului. Pe un laptop cu i5 gen 8 si un SSD rezultatul este de-a dreptul spectaculos - revenirea dupa shutdown (hibernare, de fapt) ia 4-5 secunde. Pe un laptop cu i7 gen 4 si cu HDD pornirea din shutdown real ia 90 secunde iar din shutdown hibernare ia 45 secunde (dar hibernarea creeaza probleme asa ca am dezactivat-o).

| tigrul2 explică (pentru flixbuster):

Si cum pot dezactiva?

| flixbuster a răspuns (pentru tigrul2):

Cel mai simplu e din linia de comanda (sigur trebuie sa fii administrator): "powercfg /h off".

| tigrul2 explică (pentru flixbuster):

Ok cand dau enter trebuie sa mi arate ceva?

| flixbuster a răspuns (pentru tigrul2):

Nu.

| tigrul2 explică (pentru flixbuster):

Bine mersi

6 răspunsuri:
| blood0593 a răspuns:

Ai inchis pc-ul cu sleep sau shut down?