| LuFacs a întrebat:

Salut.Am o problema la PC. Dupa ce il aprind imi apare ecranu negru si cu sageata de la mouse.Am observat ca pot intra din tastatura in managerul de activitati,pot accesa unele programe precum winamp, dar nu stiu de ce imi apare negru.Am si instalat windows 7 si dupa cateva zile imi apare iar.Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

Task manager >start new process > "explorer.exe" fara ghilimele.

| LuFacs explică (pentru AgathaRo):

La fel imi apare.

| LuFacs explică (pentru AgathaRo):

Am rezolvat mi-am instalat windowsul ieri, si astazi mi-a facut aceeasi problema si am aplicat ''Task manager >start new process > "explorer.exe" fara ghilimele.'' si a mers

| AgathaRo a răspuns (pentru LuFacs):

Vezi putin la gpedit.msc dupa ce iti apare bara de start cauti normal start-up. Vreun program instalat recent iti impedica incarcarea a explorer.exe-ului.

| AgathaRo a răspuns (pentru AgathaRo):

Scuze am vrut sa scriu msconfig...

| LuFacs explică (pentru AgathaRo):

Salut.Am facut cum ai spus dar problema e ca imi restearteza pc-u cand intru in gpedit.msc sau msconfig.

| AgathaRo a răspuns (pentru LuFacs):

Instaleaza un antivirus, scanezi scapi de virusi apoi rezolvi problema cu explorer.exe

16 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Scuze pentru dubla postare, vreau sa iti atrag atentia ca Registry poate fi afectat ca urmare a infectiei cu un virus sau troian.

| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! Din managerul de activitati mergi pe New Task, click pe Browse si cauta c:
windows\explorer.exe. Daca in felul asta iti apare desktop-ul, inseamna ca ai registry-ul stricat si trebuie sa iei masuri in consecinta. Succes!

| LuFacs explică (pentru alexmircescu13):

Am facut cum ai spus tu si imi intra in ''Biblioteci'' si imi apar mai multe foldere ca sa zic asa Fisiere video, Documente, Muzica etc.

| alexmircescu13 a răspuns (pentru LuFacs):

In partea dreapta a ferestrei ar trebui sa apara o bara cu mai multe iconite (Desktop, My documents etc), printre care si My Computer. Dai pe el si navighezi catre c:\windows, iar de acolo selectezi explorer.exe.

| LuFacs explică (pentru alexmircescu13):

Nu gasesc, o las balta

| LuFacs explică (pentru LuFacs):

Mersi oricum.

| darrio2007 a răspuns:

Windows-ul tau nu are licenta.Iti apare si Genuine in dreapta jos?

| LuFacs explică (pentru darrio2007):

Imi apare desktopul negru nu-mi apare altceva gen bara de jos sau altceva in afara de mouse.

| darrio2007 a răspuns (pentru LuFacs):

Ai probleme la placa video.

| LuFacs explică (pentru darrio2007):

Nu am placa video, s-a stricat dar am noroc ca e placa onboard sau ceva de genu