| GabyBoboc a întrebat:

Salut, am o problema la PC! Instalez windows-ul, spre exemplu astazi, iar peste aproximativ o luna, douain loading screen se blocheaza si nu mai pot sa ii fac nimic doar sa schimb windows ul iar..nu pot sa imi dau seama de la ce poate fi... windows ul il instalez pe o memorie m.2, daca stie cineva cum as putea remedia problema asta as fi recunoscator, multumesc!

11 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Ai o problema... NASPA
si CHIAR E NASPA, pentru ca poate fi din mai multe motive, incepand cu hdd/ssd pe duca, insa poate sa fie din ORICE memorie defecta, de la memoria calculatorului pana la cache-uri din procesor, hdd/ssd, chiar placa de baza are niste memorie in controller-ul de sata, etc. in plus poate fi chiar dintr-o mufa coclita sau prost infipta

deci, iti cam trebuie service, unde o sa fie NASPA, pentru ca problema e mult prea discreta si pentru cei de la service va fi ceva de gen: "prinde orbul, scoate-i ochii"

| GabyBoboc explică (pentru Bizon95):

Am observat ceva ieri cand iar s-a blocat, cand am scos placa de baza din carcasa si am montat placa video memoria ram si procesorul si am conectat alimentare la placa de baza si cea video, fara sa mai bag placa de baza in carcasa, cand am pornit pc ul tot era normal, e posibil sa faca cumva atincere placa de baza cu carcasa?

| 4ndr33y a răspuns (pentru GabyBoboc):

In cazul asta, memoria RAM nu face contact bine in slot

| Bizon95 a răspuns (pentru GabyBoboc):

Nu numai, mut mai probabil ca ai o chestie naspa prin calculator cum ar fi un cablu prost, sau ceva asemanator

si... felicitari, sa deconnectezi tot si apoi sa il pornesti la minim este BAZA unui diagnostic PC hardware, deci ai facut foarte bine

moment in care urmatorul pas e sa iei fiecare chestie pe rand, il bagi in carcasa si il connectezi la minim si vezi daca merge, apoi connectezi pe rand fiecare componenta si vezi daca merge

| GabyBoboc explică (pentru 4ndr33y):

Pai daca nu ar face contact in slot, din prima, dupa ce am instalt windows ul ar trebui sa dea eroare, ca eu pe parcursul zilelor nu umblu la memorii

| GabyBoboc explică (pentru Bizon95):

Zici ca ar fi problema pe vreun fir sau ca nu e bine bagat un fir? Da stiu cum e cu diagnosticul hardware, am mai avut treaba cu probleme in trecut cu alte pc uri ori ale mele ori ale prietenilor...dar problema asta mi-a dat grav de cap, chiar nu imi dau seama cum sa o rezolv. ultima data cand l am desfacut(acum 2 zile) l-am curatat de praf, am schimbat pasta termoconductoare, m-am uitat sa nu fie vreun pin stramb, sau sloturile sa nu faca cumva contact bine. Acum merge perfect, si nu inteleg, de ce se blocheaza si nu isi revine dupa un restart si trebuie neaparat sa schimb windows-ul, sper ca acum dupa curatare si o inspectie a fiecarei piese si slot sa nu mai faca asa

| 4ndr33y a răspuns (pentru GabyBoboc):

Memoria este scrisa aleatoriu, cand ajunge la blocul respectiv, primeste eroare, acum acolo poate sa fie scris ceva neimportat sau ceva din nucleu, cand este scris din nucleu ia freeze, altceva nu prea are cum sa fie

| 4ndr33y a răspuns:

Ai Hard disk sau SSD? Indiferent ce, vezi ca ai sectoare defecte (HDD) sau bad blocks (SSD).
Sectoarele sau blocurile de memorie pe care scrii windowsul cedeaza unul dupa altul datorita uzurii. Eventual vei fi nevoit sa schimbi hard diskul sau ssdul.

| GabyBoboc explică (pentru 4ndr33y):

Am un ssd pe care descarc in general tot si un m.2 pe care am doar windows ul

| Stef98 a răspuns:

Salut,
Iti apare vreun mesaj de eroare?

| GabyBoboc explică (pentru Stef98):

Nu imi apare, pur si simplu se blocheaza, si dupa isi da restart si isi face reparare automata unde nu reuseste si se reseteaza iar si tot asa