| Inj3ct0r a întrebat:

am o problema la pc... mi se inchide random cand ma joc, ce as putea face?

4 răspunsuri:
| iAMVi a răspuns:

Poate se încălzește prea tare sau sursa nu mai duce, du-l la un service.

| NLS a răspuns:

Urmareste temperaturile cu GPU-Z
Daca instalezi ultima versiune, poti citi si temperatura procesorului cu el.

Salveaza un fisier.log in timp ce te joci, apoi citeste valorile dorite in mod grafic (GPU Temp si CPU Temp) cu Generic Log Viewer 4.1

Problema apare doar cand te joci?
Daca da, posibil ca sursa sa fie prea slaba, nu poate da curentul necesar spre placa video/ procesor.

Sau supraincalzirea procesorului (pasta prea multa/prea putina) duce la oprire/restart (pragul critic de temperatura il poti schimba din BIOS).

| mihaigrecu345 a răspuns:

Service-ul este cea mai buna solutie. Poti sa verifici si tu dar tot ajungi intr-un service in cele din urma. Sursa o poti verifica cu un tester de surse sau un multimetru dat pe curent continuu. Pasta la procesor trebuie schimbata, si la placa video. Descarci un specy sa vezi temperaturile(procesor, placa video hdd) si intri in joc sau mai descarci un program de testat placi video gen 3DMark si vezi in ce temperaturi se duce, temperatura maxima de operare e de maxim 98 grade dar daca trece de 80 trebuie sa-ti pui probleme. Este posibil sa ti se stinga in timpul asta dar e primul pas pe care-l faci inainte de a verifica sursa.
Cauta de virusei. Eset si malwerbytes.
Verifica hdd-ul cu hdd sentinel.

| Sekim a răspuns:

Salut
Vad ca unii vorbesc de chestii aiurea.
Verifica temperatura CPU/GPU cu programul Speccy. Eu am si 90 de grade pe procesor si tot merge laughing. Daca temperatura procesorului este mare sunt 3 variante :
1. Pasta termoconductoare insuficienta sau in cantitate ridicata ( cantitate mare nu cred ca este in cazul tau )
2. Daca ai windows 7, poate ai High performance on, care duce la incalzire dar in acelasi timp la performante mai mari
3. Ventilatorul de la CPU este dat pe low, si ar trebui marit dupa bunul tau plac.