| Inj3ct0r a întrebat:

Salut, am o problema la PC, se inchide in timp ce ma joc, nu-mi dau seama daca e din cauza temperaturii, ramane constant la 79-80 de grade, vreo solutie?
Specificatii:
8GB RAM
GTX 1060
AMD FX-6350

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Imprumuta o tigaie, bate in ea un ou si pune pe procesor.
La 80 grade ti-ai preparat micul dejun in 10 minute! big grin

Procesoarele "innebunesc" peste 75-80 grade, iar protectia termica da comanda pentru oprirea sistemului.

Curata de praf cooler-ele, la nevoie aplica pasta noua, iar daca totul este facut bine atunci temperaturile trebuie sa ramana sub 65 grade la CPU si la GPU!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Protectia termica face throttle, nu opreste sistemul brusc. Daca nu are probleme de racire majore, o sa mearga mai in suturi dar nu are voie sa se inchida din senin.

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am spus "protectie termica", sa fie pe intelesul tuturor.
De fapt, sistemul de protectie este mult mai complex si se bazeaza pe erorile de calcul ce nu mai pot fi reparate de procesor (care se intampla cand temperatura se mareste excesiv, iar nivelele logice devin "ilogice", forma dreptunghiulara a semnalelor nu mai este ferma, se rotunjeste, iar tacturile ceasurilor nu se mai alineaza cu semnalele logice... ).

| RAY a răspuns:

AMD FX-6350 -temperatura normala cuprinsă între 44 celsius și 48 celsius =cand nu te joci, editare, video 4k pe Youtube

GTX 1060 =33 de grade cand nu o folosesti deloc iar 60, 70 de grade in jocuri este bine

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ai zis nimic de carcasa, cooler, si mai ales sursa.

| Frank51 a răspuns:

Aparent e sursa, dar poate fi si altceva.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu as schimba sursa prima data daca zici ca temperaturile sunt ok.

| sayWhaaat a răspuns:

Imprumuta alta sursa de la un prieten sa vezi daca aia e problema, dar sunt de parere ca temperaturile sunt de vina.

Cel mai probabil ai o carcasa cu airflow slab, am vazut problema asta la majoritatea oamenilor pe care-i cunosc care si-au facut PC-uri in ultimii ani, investesc tot in componente, iau ce carcasa le vine la mana din bugetul ramas, si se mira de ce PC-ul lor e cuptor.

| iwefgOficiall a răspuns:

SALUT EU AM AMD FX 6300 SI AM AMD RADEON RX 460 DAR NUMI STA AJA SUS DE OBICEI AMI STA PE LA 65 70 DE GRADE
Daca nu ai schimbat pasta termoconductoare de mult timp ti-as recomanda sa o schimbi!

| iwefgOficiall a răspuns (pentru iwefgOficiall):

Am intrat pe site ul producatorului si temperatura maxima este 61 de grade.
Max Boost Clock
Up to 4. 2GHz
Total L1 Cache
288KB
Total L2 Cache
6MB
Total L3 Cache
8MB
Unlocked
Yes
CMOS
32nm SOI
Package
AM3+
PCI Express® Version
Wraith cooler
Default TDP / TDP
125W
Max Temps
61°C