| Frexter a întrebat:

Salut, am o problema la sursa.
Am observat azi ca ventilatorul de la sursa nu se invarte. Am citit pe un forum ca daca ai temperaturi mari la sursa(din cauza ventilatorului care nu merge) mai bine sa nu folosesti pc-ul ca se pot arde/strica alte componente. Dar daca bag un pix si incerc sa invart ventilatorul o ia, dar merge foarte incet... Asa e normal sau sa schimb ventilatorul ala cu altul? Apropo, in legatura cu informatia cu componentele ce se pot strica, am observat si ca merge cam incet pc-ul de o vreme... Nu stiu ce sa aleg, as schimba ventilatorul si gata, cred ca sursa e ok.

O parere... Mi-e si frica sa mai deschid pc-ul, sa comand un fan de pe net?

4 răspunsuri:
| nelyjoly a răspuns:

Sub nici o forma sa mai pornesti ps-ul se va praji sursa. 130-200 lei buc. Un vetilator te costa numai 15-20 lei. Cu putina atentie poti sa il schimbi chiar tu. Daca vrei sa verifici sursa uite cum se face: https://www.youtube.com/watch?v=n1NB60kLE-o

| nelyjoly a răspuns:

Uite cum se demonteaza sursa de pe ps: https://www.youtube.com/watch?v=INlXmpgSfSk

| nelyjoly a răspuns:

Daca nu te pricepi apeleaza la un prieten sau la un service pc.

| Frexter explică (pentru nelyjoly):

Am reusit, am mai desfacut eu surse nu te teme, mi-am pus un alt ventilator, merge, totul e ok, nici nu am avut nevoie de linkurile tale...