| pilimon12 a întrebat:

Am o problema la tastatura de la calculator.
S-au inversat tastele,de exemplu cand apas pe w se aprinde caps lock,si invers sau cad scriu un cuvant de exemplu intrebare, e ceva de genu i]nrtrtebarte.
Vreau sa mentionez ca e tastatura de la calculator si nu am facut nimic la ea(merge asa de azi dimineata).
Limba este EN.
Am reinstalat windowsul si tot asa.
Va rog, dau funda.

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Dat fiind ca aceste 2 taste sunt legate multiplexat in comenzi doar o aspirare a tastaturii sau pentru a fi sigur ca nu e ceva din sistem incearca alta tastatura.Aspirarea sau curatirea se face cu grija daca ai un aspirator puternic.Mai poti folosi si ceva spray de curatat daca te pricepi cat decat. Oricum mai poti incerca sa pornesti sistemul fara tastatura si apoi sa o conectezi urmand ulterior daca nu o recunoaste sa-i dai un restart.thumbs up

| RaduTN a răspuns:

Incearca sa apesi pe FN+Ins[NumLk].

Sper ca te-am ajutat.
O zi minunata in continuare iti doresc.

| pilimon12 explică (pentru RaduTN):

1.Nu stiu ce tasta reprezinta fn(cred ca function)
2. daca e function nu o am.am o tastartura genius

| RaduTN a răspuns (pentru pilimon12):

Pilimon12, imi poti spune modelul tastaturii tale ca sa iti pot spune care este FN-ul. M-am uitat pe tastatura mea Genius si este butonul FN. Sper sa rezolvam problema happy

| pilimon12 explică (pentru RaduTN):

Model: GK-070006/U
Product name:slimestar 110

| RaduTN a răspuns (pentru pilimon12):

Din pacate tastatura ta nu are butonul FN. Incearca sa apesi doar pe Insert. Merge? Daca nici asa nu a mers dezinstaleaza driver-ul tastaturii si instaleaza-l din nou.

| pilimon12 explică:

S-a rezolvat problema.Am cumparat alta tastaturabig grin, aia era uzata si chiar nu mai mergea deloc doar butoanele din partea dreapta.Multumesc oricum!