| Edyez a întrebat:

Salut, am o problema. pc-ul mi se mișcă greu, jocurile la fel, daca stau pe un joc 5 minute și îl bag in bara când dau sa intru înapoi sta vreo 2 minute și de laguieste. Am reinstalat de curând windowsul și cam de atunci e problema. am 5 partiti, pe una sunt poze, pe una jocurile care are liber 14 GB și pe a treia windowsul care are liber 9gb(e prea puțin?) SI pe a 4a și a5a nu e NIMIC, niciun folder îs goale și una are 17 GB și una 6gb, de ce credeți că se mișcă prost de când am instalat Windows? Nu e suficient spatiu in locul unde e windowsul, trebuie mai mult spatiu liber? Precizez și că am windowsul in D nu în C, are ceva? Driverele sunt instalate, am dat și scanare cu malware am curățat cu CCleaner și cu inca vreo 5 programe, nu e cel mai performant PC, dar știu eu că poate mult mai mult, adică înainte mergea de 100 de ori mai bine acum are ceva,iar viruși nu cred că are, eu cred că e ceva pe la partiti adică nu mă pricep, dar na. As putea totuși să mut spațiul ăla din C de 17 GB și din cealaltă de 6 In D unde am windowsul? Cum? Va rog, dacă mă puteți ajuta nu știu ce să i fac am căutat 1000 de tutoriale de m-am și saturat.

3 răspunsuri:
| tibistf a răspuns:

Reinstaleaza windows-ul din nou. Nu mai face 5 partitii. Fa doar 2. Una cu windows drivere etc iar cealalta cu jocuri muzica si ce mai vrei tu. Legat de jocuri, probabil nu ai instalat driverul de la placa video

| Edyez explică (pentru tibistf):

Și cum aflu daca e instalat? Adică eu am descărcat o aplicație driver boost ceva gen și zicea că totul e in regula la fel ca 3dcip. Cat despre cum se mișcă și faza aia gen când bag jocul in bara (după ce am stat un pic pe el) îmi pornește greu înapoi crezi că e din cauză că nu e destul spatiu alocat windowsului?

| tibistf a răspuns (pentru Edyez):

Click dreapta pe my comunter, dai la manage sau manager si la device manager. vezi daca e acolo placa video instalata. Poate sa fie si din cauza ca nu are windows ul spatiu, desi nu prea cred. Cel mai bine este sa iti faci 2 partitii. Eu sre ex am 250gb(cea cu windowsul 140gb, iar cealalta cu jocuri si altele 110gb)