| KadarIstvanCosmin2000 a întrebat:

Salut, AM O PROBLEMA URGENTA, deci dupa o schimbare recenta a windows-ului imi merge totul greu, cpu este 100%, driverele le-am facut pe toate si de la placa video, astept sa ma ajutati dau funda!

Răspuns Câştigător
| dfeel a răspuns:

Procesorul tau Celeron 2.6 este oricum foarte slab. Daca celelalte componente mai fac fata ei bine procesorul necesita un upgrade urgent.
Nu ai mentionat ce versiune de windows ai instalat dar oricum ar fi browserele in ziua de astazi necesita destul de multe resurse de procesare. Adobe Flash care se ocupa aproape exclusiv de redarea continutului multimedia pe web este un mare consumator de resurse.
Asa ca eu zic sa te gandesti la un upgrade de procesor. Daca ai nevoie de ajutor mentioneaza modelul placii de baza si vedem impreuna ce se potriveste.

7 răspunsuri:
| Figaro69 a răspuns:

E posibil sa ai PC-ul prea vechi pentru windows-ul detinut, zi-mi te rog ce componente are pc-ul tau si despre ce windows e vorba.

| KadarIstvanCosmin2000 explică (pentru Figaro69):

Procesorul este Intel celeron 2.6 ghz
placa video este nVIDIA gt 630 1 gb
10 gb ram
hard disk 466 gb
si inainte sa schimb windowsul mergea bine totul

| Killa3463 a răspuns:

Vezi ce iti solicita procesorul in multe cazuri este browserul dar mai bine intri in bara jos(click dreapta) la Start task manager si da-i pe Processes si vezi ce iti consuma

| KadarIstvanCosmin2000 explică (pentru Killa3463):

Google chrome consuma al mai mult, consuma 115.000 K

| dfeel a răspuns (pentru KadarIstvanCosmin2000):

Ala este consumul de memorie. Intra in procese si sorteaza dupa CPU. Vezi care este cel mai mare consumator.
Inainte cand mergea bine aveai aceeasi versiune de windows?

| KadarIstvanCosmin2000 explică (pentru dfeel):

Da, inainte sa schimb windowsul mergea bine si nu era cpu 100% si da google chrome consuma al mai mult.

| dfeel a răspuns (pentru KadarIstvanCosmin2000):

Procesorul tau Celeron 2.6 este oricum foarte slab. Daca celelalte componente mai fac fata ei bine procesorul necesita un upgrade urgent.
Nu ai mentionat ce versiune de windows ai instalat dar oricum ar fi browserele in ziua de astazi necesita destul de multe resurse de procesare. Adobe Flash care se ocupa aproape exclusiv de redarea continutului multimedia pe web este un mare consumator de resurse.
Asa ca eu zic sa te gandesti la un upgrade de procesor. Daca ai nevoie de ajutor mentioneaza modelul placii de baza si vedem impreuna ce se potriveste.

| Sereny_Ifj_Jozsef_1999 a răspuns:

S-ar putea ca ai instalat un win prea nou si calculatorul nu il suporta. SAu uitate in partitia,, c,, de fisierul,, windows old,, si stergel, s-ar putea sa nu fi refornatat discul. Sau ai prea putin spatiu pe disc.